Vur-kaç çetesine 'Tsunami' darbesi

Adana'da bir hırsızlık çetesi polisin havadan ve karadan gerçekleştirdiği operasyonla çökertildi. Çete üyesi 12 kişi tutuklandı

Adana ve çevre illerde, çocukları kullanarak çok sayıda ev ve işyerini soyduğu öne sürülen hırsızlık çetesi polisin hedefi oldu. 2011 yılında 44 üyesi cezaevine giren çetenin yeniden yapılandığını belirleyen polis, helikopter destekli operasyonda 20 adrese eş zamanlı baskın yaptı. 'Tsunami- 2' adı verilen ve özel harekât polislerinin de katıldığı operasyonda gözaltına alınan 6'sı çocuk 26 kişiden 12'si tutuklandı. Zanlıların "Vur-kaç yapalım, göz var mı?" şeklinde aralarında şifreli konuştukları ortaya çıktı.

20 ADRESE OPERASYON

Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri 2 yıl önce ağır darbe vurduğu hırsızlık çetesinin yeniden yapılanarak Adana'nın yanı sıra Niğde ve Mersin ile ilçelerinde çocukları da kullanarak hırsızlık yaptığını belirleyince 3 ay süren teknik ve fiziki takip başlattı. Adım izlenen çete üyelerinin gerçekleştirdiği 52 ayrı hırsızlık olayı tespit edildi. 5 kişilik lider grubu tarafından yönetilen çeteye yönelik olarak Ulubatlı Hasan, Çamlıbel ve Şehit Erkut Akbay Mahallelerindeki 20 adrese operasyon yapılması için düğmeye basıldı.

26 KİŞİ GÖZALTINDA
Özel harekât polislerinin de aralarında bulunduğu 250 polisin katılımıyla gerçekleşen şok operasyona havadan da helikopter de desteği verildi. Operasyonda aralarında çete liderlerinin de bulunduğu 6'sı çocuk 26 kişi gözaltına alındı. Zanlıların ev, işyeri ve otolarında yapılan aramalarda; çok sayıda cep telefonu, kol saati, ziynet eşyası, fotoğraf makinesi, LCD televizyon ve hırsızlıkta kullanılan suç aletleri elde edilirken mahkeme kararıyla malvarlıklarına el konuldu.

ŞİFRELERİ "VUR-KAÇ"
Hırsızlık için havanın kararmasını bekleyen çete üyeleri, ışıkları yanmayan ve genellikle zemin, 1 ve 2'nci kattaki evlere giriyor. Evlerden kısa sürede çıkmaya çalışan çete üyelerinin, çaldıkları eşyaları Çamlıbel Mahallesi'ne oturdukları eve götürdükleri anlaşıldı. Hırsızlığa giderken, "Vur-kaç yapalım" şeklinde şifreli konuştukları ortaya çıkan çete üyelerinin, kamera ve alarm sisteminin olmadığı villalara da girdiği ve buraları için de "Göz var mı?" diye şifreli konuştukları bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vur-kaç çetesine 'Tsunami' darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN