Mersin Üniversitesi çıkışta

Giriş Tarihi: 16.7.2013
Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından hazırlanan üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı 'Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi' açıklandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Mersin Üniversitesi (MEÜ) 41,8 puanla 27'nci sırada yer aldı.

İLK 50 AÇIKLANDI
2013 yılında 136 üniversite arasından girişimci ve yenilikçi ilk 50 üniversite belirlendi. Endeks hazırlanırken öğretim üyesi sayısı 50'nin altında olan üniversiteler endekse dahil edilmedi. Bu sene 86 puanla Orta Doğu Teknik Üniversitesi girişimcilik ve yenilikçilik konusunda birinci olurken, 85,8 puan ile Sabancı Üniversitesi ikinci, 82,7 puanla Bilkent Üniversitesi üçüncü oldu. Geçtiğimiz yıl 33 olan puanını 8 puan yükselterek 41,8'e çıkaran MEÜ ise 27'nci sırada yer aldı.

YÜKSELECEĞİZ

Rektör Prof. Dr. Suha Aydın, genç bir üniversite olmasına rağmen bu başarıyı yakalamasının MEÜ için gurur verici olduğunu belirtti. Rektör Prof. Dr. Aydın, "Üniversite- sanayi ilişkilerini güçlendirerek Ar-Ge ve inovasyona katkı sağlayacak olan biyoteknoloji, nanoteknoloji ve ileri malzemeler ile imalat mühendisliği gibi benzer alanlarda pek çok lisans, yüksek lisans ve doktora programı bulunmaktadır. Halihazırda açılması planlanan yeni programlar da var. Tüm bunların sonucunda sıralamadaki yerimiz daha da yükselecek" dedi.

19 FİRMA

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite endeksinin belirlenmesinde pek çok farklı boyutun varlığına işaret eden Prof. Dr. Aydın, öğretim üyelerinin sahip ya da ortak olduğu Teknopark, TEKMER ve Kuluçka Merkezleri'ndeki firma sayısının 19 olduğunu, bunun yanı sıra çok sayıda lisans ve lisansüstü ders verilmesinin MEÜ'nün sıralamadaki yerini belirleyen önemli göstergeler olduğunun altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin Üniversitesi çıkışta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN