Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Malatyalılar nefes alacak

Malatya'daki Recai Kutan Barajı'nın bulunduğu bölge, Orman Bölge Müdürlüğü tarafından A tipi mesire alanı haline getirilecek

Giriş Tarihi: 17.7.2013
Malatya'da geçtiğimiz aylarda açılışı yapılan Recai Kutan Barajı'nın bulunduğu alana A tipi mesire alanının yapılacağı bildirildi. Doğanşehir Sürgü kasabasında ağaçlandırma çalışmasının bittiğini anlatan Oran İşletme Müdürü Ramazan Karaca, "Buradaki aramacımız baraj havzalarının erozyonla dolmasını engellemek ve su kalitesini artırıp aynı zamanda vatandaşlarımızın dinleneceği piknik alanlarını bu bölgede oluşturmak. Recai Kutan Barajı'nda a-tipi mesire yeri müracaatımızı bakanlığa yaptık. 2014 yılında bakanlığa gönderdiğimiz raporlar olumlu çıkarsa Malatya güzel bir mesire alanı kavuşturmuş olacağız" dedi. Orman İşletme Müdürü Karaca, Malatya'da orman ağaçları olan çam, meşe, karacam gibi ağaçlarının yanı sıra, meyve ağaçlarının da dikimini yaptıklarının söyledi. Badem, zerdalin, alıç, dut gibi meyve ağaçlar ağırlık verdiklerini anlatan Karaca, "İnönü Üniversitesi, Malatya İl Afet Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve çeşitli programlar yaparak kendi mülkiyetlerinde bulunan alanlarda, yaklaşık 50-55 bin adet fidan dikimi gerçekleştirdik, dikilen fidanlarda yüzde 100 başarı sağladık" dedi.

BEYDAĞI AYAĞI TAMAMLANDI

Malatya'da ormanlık alanının yüzde 15 olduğuna dikkat çeken İşletme Müdürü Ramazan Karaca, "Malatya ormanlık alanımız yüzde 15. Biz bu oranı yükseltmek istiyoruz. 2-3 yılda hedefimiz Kale'den başlayıp, Darende, Gürün'e kadar ağaçlandırma seferberliği yapmak. Şehrin ana arterleri ağaçlandırarak ormanlık alanlara katmak istiyoruz. Özelikle Beydağı ayağı tamamlandı. Burada 300 bin fidan dikimimizi yaptık, fidanlarımız toprakla buluştu burada iyi başarı sağladık. Karahan köyünde yaklaşık 300 bin adat fidan diktik. Bu saha çok kritik olduğu için her yıl sulama yapmaktayız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malatyalılar nefes alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN