Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trafikte rahatlamak için 2 ay sabredelim

Adana'da D-400 karayolunda alt geçit uzatma çalışması devam ediyor. Vali Hüseyin Avni Coş, "Çalışmalar iki ayda bitecek, biraz sabır" dedi

Giriş Tarihi: 18.7.2013
Karayolları, D-400 karayolunu Adana'nın en önemli bulvarlarından Ziyapaşa'nın altından geçirmek için, daha önce Türkkuşu kavşağına yapılan alt geçidin bir bölümünü yıkıyor. Müze kavşağından başlayıp Türkkuşu kavşağından devam eden alt geçidin batı çıkışı, Ziyapaşa'nın diğer yanına kadar uzatmak için sökülüyor. 2 hafta önce başlayan çalışmalar yüzünden kent trafiği allak bullak olunca eleştiriler de aynı ölçüde büyüdü. Konuya açıklık getiren Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, bilmeden, araştırma yapmadan eleştiride bulunmanın doğru olmadığını belirterek, "Bu çalışmalar şarttı. O bölgede trafiğin çok rahatlaması için 2 ay sabretmemiz gerekiyor. Çalışmalarda emeği geçen herkese Adana halkı adına şimdiden teşekkür ediyorum" dedi.

BÜTÇE SIKINTISI

Karayolları, ulusalararası D-400 karayolunun Adana geçişini kolaylaştırmak için Müze kavşağı ve Türkkuşu kavşağını kapsayan alt geçit yapmaya karar verdi. Projeye, o tarihlerde bütçe sıkıntısı nedeniyle Ziyapaşa Bulvarı'nın altından geçiş eklenmedi. Karayolları'ndan ihaleyi alan firma 2010'da çalışmalara başlarken, Büyükşehir Belediyesi de Ziyapaşa bulvarı kısmında düzenleme yapmak için harekete geçti. Ziyapaşa'nın D-400'ü aşarak karşı tarafa geçmesini sağlayan Atilla Altıkat köprüsü yıkıldı. Ancak o tarihlerde Adana'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ziyapaşa Bulvarı ile Havaalanı kavşağı battı çıktılarının kendileri tarafından yapılacağını müjdeledi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi Ziyapaşa'da yapacağı çalışmalardan vazgeçti.

ŞEHİR TRAFİĞİ KARIŞTI
Sonunda Ziyapaşa Bulvarı alt geçidi ihale edildi. İşi yüklenen firma yıkım ve inşaat çalışmalarına başlayınca D-400 karayolunun Türkkuşu kavşağı ile Ziyapaşa'yla kesiştiği yer arasındaki bölüm trafiğe kapandı. Bu nedenle Mersin yönünden gelen sürücüler Celal Bayar köprülüğü kavşağını kullanarak Mücahitler Bulvarı'na, oradan da M. Kemal Paşa Bulvarı'na yöneliyor. Buradan Fuzuli Caddesi'ne dönen sürücüler, Müze kavşağından D-400'e giriş yapıyor. Ceyhan yönünden gelen araçlar ise tam tersi yönde güzergahı izliyor. İnşaatın yol açtığı tıkanıklık, Atatürk Caddesi ve İnönü Parkı bölgesinde de trafiği olumsuz etkiliyor. Özellikle Atatürk Caddesi'nde yığılmalar oluşuyor.

KAVRAM KARGAŞASI

Alt geçit çalışmasının, daha önce bir seferde yapılmayıp Adana'ya hem maddi olarak hem de trafik sıkışıklığı yönünden yeni bir yük getirmesine çeşitli kesimlerden eleştiri geldi. İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Abdullah Bakır, "Belki de 'Belediye mi yapacak Karayolları mı yapacak?' diye kavram kargaşası yaşandı. Bana göre, projenin önü görülmeden orada çıkış verilmiştir. Eğer öncesinde, 'Atilla Altıkat köprüsü yıkılacak, çıkış daha ileri verilecek' diye düşünülseydi, şimdi yapılmış işi yıkmak ve Adana'yı birkaç ay daha sıkıntıya düşürmeye gerek kalmazdı" dedi.

UZUN SÜRMEYECEK

Altgeçidin ilk yapıldığı dönem, Ziyapaşa'yı da aşacak şekilde yapılmasını öneren Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan da "Keşke zamanında yapılsaydı" diyor. Siyaset hayatından önce Karayolları'nda bölge müdürlüğü görevinde bulunan Mahmut Çelikcan, kavşaktaki alt geçit inşaatı başlamamışken şimdi yapılmak istenen halini kendisinin de önerdiğini anımsattı. Çelikcan, "Elbette gönül isterdi ki bu iş zamanında yapılsaydı. Ama yapılan yerin bir bölümünün yıkılıp uzatılması, Adana için çok ciddi bir rakam değil. Trafik sıkışıklığı da daha önceki gibi uzun sürmeyecek" dedi.

İYİ BİLENLERLE TANIŞALIM
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş: "Eleştiride bulunan arkadaşlarımızın birçoğu, rahmetli Uğur Mumcu'nun dediği gibi bilgiye sahip olmadan değerlendirme yapıyor. Orada, trafiği rahatlatacak çözüm için 3 Temmuz'da fiilen çalışmalara başlandı. 20 Eylül'de süresi bitiyor. Ama daha çabuk bitmesi için gece gündüz, günde 20 kazık çakılarak çalışılıyor. Maksadımız, trafik sıkışıklığını en aza indirmek. Sabretmemiz lazım. Çok fazla bir şey yok. 2 ay içinde bu iş bitecek. Bu işi Karayolları'ndan daha iyi bilen, 'Ben Karayolları'na bu konuda danışmanlık yapabilirim, akıl verebilirim' diyen varsa, biz o arkadaşlarla tanışalım. Bundan sonraki çalışmalarda o arkadaşların engin bilgilerinden yararlanalım. Biz her zaman katılımcı bir anlayış içindeyiz."

BAŞBAKAN'A TEŞEKKÜR
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, alt geçit çalışmalarını daha önce kendilerinin planladığını ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Adana mitinginde "Ziyapaşa ve Havaalanı kavşağını biz yapacağız" sözü ve ardından verdiği talimat üzerine Karayolları'nın üstlendiğini söyledi. Aldırmaz, "Başbakanımıza, Adana'ya bu katkısı için teşekkür borçluyuz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trafikte rahatlamak için 2 ay sabredelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN