Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğu Akdeniz çiftçisi ihracatçı için buluştu

Adana, Mersin ve Hatay'daki ziraat odaları ve turunçgil yetiştiricileri birliklerinin temsilcileri, ihracatçıların geçen yıl hak edip hala alamadığı destekler için buluştu

Giriş Tarihi: 19.7.2013
İhracatçilarin turunçgille ilgili olarak geçen yıl hak edip hala alamadığı ihracat destekleri için, Adana, Mersin ve Hatay'ın ziraat odaları ve turunçgil yetiştiricileri birlikleri harekete geçti. Adana Seyhan Ziraat Odası'nın evsahipliğinde bir toplantı düzenlenerek, ihracatçının desteklerini alabilmesi halinde yeni sezon için sıkıntıya düşmeden piyasaya girebileceği vurgulandı. Ekonomi Bakanlığı'na desteklerin ödenmesi çağrısını yapan oda ve birlik yöneticileri, "İhracatçı desteği aldığında, çiftçi de rahatlayacak. İhracatçının elinin güçlenmesi, çiftçiyi doğrudan doğruya pozitif etkiliyor" dedi.

SIKINTI ÇİFTÇİYE YANSIYOR

Bazı ihracatçıların da katıldığı toplantıda, geçen yıl Ekonomi Bakanlığı'nın turunçgilde kilo başına 20 kuruşluk destek açıkladığı ancak bunların ödemesinin yapılmadığı belirtildi. Kuruluş temsilcileri, ihracatçının hala destekleri alamaması ve yeni sezon desteklerinin açıklanmamış olmasının, piyasayı sıkıntıya düşürdüğünü belirtti. Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, "İhracatçı destekte sorun yaşamazsa, piyasaya rahatça girip çiftçiyle anlaşılabilir. Ama şu anda ne parasını alabildi ne de yeni sezon desteğini öğrenebildi. Bu belirsizlik, ihracatçının piyasaya girmesini zorlaştırıyor. Sonuçta çiftçi sıkıntı yaşıyor" diye konuştu.

REKOLTE DEĞİŞMEDİ

Toplantıda daha sonra, konunun Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a iletilmesi için bir heyetin görevlendirilmesine karar verildi. Heyet, önümüzdeki hafta Mersin ve Tarsus'ta çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunacak olan Bakan Çağlayan'la görüşerek turunçgil ihracat destekleriyle ilgili bilgi verip yardım isteyecek. Toplatının son bölümünde ise bölgedeki turunçgil üreticilerinin sıkıntıları ve bu yılki rekolteler konuşuldu. Bölgede turunçgil rekoltesinin geçen yıldan farklı olmadığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu Akdeniz çiftçisi ihracatçı için buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN