Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekinci: Mersin'in bekleme gücü yok

Mersin'in 1/5000'lik imar planını artık bekleyecek durumda olmadığını belirten MERYAP Başkanı Nesim Ekinci, "Bu plan geçmezse işsizlik had safhaya ulaşacak" dedi

Giriş Tarihi: 19.7.2013
Mersin'de kent gündemini uzun zamandır gündemi meşgul eden ve bir türlü Meclis gündeminden geçmeyen 1/5000'lik imar planı ile ilgili Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP) Başkanı Nesim Ekinci, "Artık yeter. Kimsenin bu kentin önünü tıkamaya hakkı yok" dedi. Siyasilerin, planın bir an evvel hayata geçmesi için gerekli çabayı göstermediklerini öne süren Başkan Ekinci "Plan geçerse yatırımların önü açılacaktır. Bu kentin daha fazla zaman kaybetmeye tahammülü yok" dedi.

OLUMSUZ YAKLAŞIMLAR

Konunun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde gündeme geldiği ilk günden beri, taraflardan biri olarak yetkililerle sürekli temas halinde olduklarını ve planın onaylanması için uğraştıklarını ifade eden Nesim Ekinci "Yenişehir, Akdeniz ve Toroslar Belediyesi hazırlanan plana siyasi çekişmelerden dolayı karşı çıkıyor. Fakat biz müteahhitler olarak artık bu tür yaklaşımları çok anlamsız buluyoruz" diye konuştu.

"İŞSİZLİK HAD SAFHAYA ULAŞIR"
Müteahhitlerin artık iş yapacak arsa bulamadıklarına dikkat çeken Başkan Ekinci, "Mersin'de bir liman bir de inşaat sektörü var. İnşaat sektörünün önünü böyle keserseniz, işsizlik had safhaya çıkar. İnsanların, ekipleri ve ekipmanları bomboş duruyor. Haksız rekabet oluşmaya başladı. 5 senedir beklenti içinde tutulduk" dedi.

YOĞUNLUK TARTIŞMASI
Ekinci, yoğunluğun şu anda Toroslar'da 1,50 , Mezitli'de 1,50-2,00 , Yenişehir'de 1,20-1,50 olduğunu söyledi. Belli yerlerde 0,90 yoğunluk ile inşaat yapıldığını ifade eden Ekinci "İstanbul'da 3-4-5 yoğunluk konuşulurken dünyada üretilemeyen tek şeyin arsa olduğu unutularak hareket edilmemelidir. Talep edilen 1,20 yoğunluk bizce çok makul bir orandır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekinci: Mersin'in bekleme gücü yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN