Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mardin'in hoşgörüsü tasarımlara yansıyor

Giriş Tarihi: 22.7.2013

Farklı din, dil ve kültürleri bir arada barındıran Mardin'in hoşgörüsü yeni tasarımlara da ilham kaynağı oluyor

Farklı din, dil ve kültürleri bir arada barındıran Mardin'in engin hoşgörüsü usta ellerde tasarımlara yansıyor. Mardin Halk Eğitim Müdürlüğünce Savur Kapı Mahallesi'nde oluşturulan Geleneksel Kıyafet Tasarım ve Üretim Atölyesi'nde çalışan kadınlar, kentin zengin kültürünü kıyafetlere işliyor. Geleneksel Kıyafet Tasarım ve Üretim Atölyesi Koordinatörü Songül Birtek, 2 yıl önce üretime başladıklarını, mart ayında ise Mardin'e özgü motifleri kullanmaya başladıklarını söyledi.

ORİJİNAL KIYAFETLER
Şimdi neredeyse seri üretime geçecek bir durumda olduklarını belirten Birtek, "Turistler yaptığımız ürünleri çok beğeniyor. Burada orijinal kıyafetleri görünce çok hoşlarına gidiyor. Kıyafetlerde Mardin'in motiflerinin varlığını görünce de hemen alıyorlar. Verdikleri paranın burada emek veren kadının cebine gittiğini öğrendikleri vakit daha da mutlu oluyorlar" diye konuştu. Tasarımlarda Mardin'e özgü motifler ve öne çıkan figürleri kullandıklarını anlatan Birtek, şöyle konuştu:

DİNLERİ İŞLİYORLAR
"Bütün dilleri ve dinleri kıyafetlerimize yansıtmak istedik. Bunun yanında diğer motifleri de işliyoruz. Bir ilçemizde kiraz yetişiyor, onu işliyoruz. Mardin'in dantel gibi işlenmiş taşlarında damla motifleri var mesela onu kullanıyoruz. Çok dinli bir kültüre sahip olduğumuz için Süryanilerin motiflerini elbiselerimize montajlıyoruz. Yezidiler var mesela onların inanışlarına saygı duyup onları da ifade etmeye çalışıyoruz kıyafetlerimizde."

MARDİN'İ ANLATIYOR

Mardin'in farklı kültürünü ve etnik yapısını anlatan bir kıyafet hazırladıklarını anlatan Birtek, "Bire bir elle 'Mardin kıyafeti' çizildi. Süryanilerin ve Musevilerin tahta baskıları olan motifleri kullandık. Hilal resmini elle çizip renklendirdik. Yezidiler için kutsal sayılan tavus kuşunu aynı şekilde çiziyoruz. Mardin'de çok farklı kültürde insanlar yaşıyor. Herkes birbirinin kültürüne çok saygılı. Bu kıyafetimiz de tamamen Mardin'i anlatıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mardin'in hoşgörüsü tasarımlara yansıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN