Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stadın yeri için eylem hazırlığı

Giriş Tarihi: 23.7.2013

Adana'da meslek odaları ile çevreciler, taşınacak 5 Ocak Stadı'nın yerine AVM yapılması hazırlığına hukuk ve eylemlerle direnmeye hazırlanıyor. 7 kuruluşun ortak görüşü: Stad kamu alanı olsun

TOKİ'ye devredilen ve yeni yapılacak stadın yapım maliyeti karşılığında özel bir şikrete verilecek Adana 5 Ocak Stadı'nın yeriyle ilgili tartışmalar durulmuyor. İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Tabipler Odası ve Çevre ve Tüketici Koruma Derneği (ÇETKO), stadın yerine AVM yapılmasını izin veren imar planı tadilatına itiraz eden kuruluşlar sonuç alamayınca, yaklaşık 45 bin metrekarelik arazinin kaderi için dava açma ve devamında eylemlilik kararı aldı. TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nazım Biçer, "Gezi eylemleri çerçevesinde Adana'da stadyumla ilgili bir ortaklaşma olabilir. İleride bizim eylemliliklerimiz olacak orada" dedi. Adana'ya TOKİ tarafından yapılacak yeni büyük stad için, 5 Ocak Stadı'nın yeri bu kuruma devredilmişti. TOKİ de yeni stadın inşaat maliyeti karşılığında 5 Ocak Stadı'ndan boşalacak yeri özel şirketlere ihaleyle devretmek için harekete geçmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 44 bin 800 metrekarelik arazide toplu konut, AVM, restoran, cami gibi yapıların inşa edilmesine izin veren, 2,5 yoğunluklu imar planı tadilatlarını Adana Büyükşehir Belediyesi'ne göndermiş, resen onaylanmasını istemişti. Büyükşehir Belediyesi'nin imarla ilgili tadilatı askıya çıkarmasının ardından İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Tabipler Odası ve Çevre ve Tüketici Koruma Derneği (ÇETKO) itirazda bulunmuştu.

HERKES KARŞI ÇIKIYOR

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nazım Biçer, askı süresinin dolduğunu ve itirazlara yanıt verilmemesinin 'reddetmek' olduğunu belirterek, bazı odaların dava açacağını söyledi. Hukuki süreci başlatırken insanların bilinçlenmesi için de çalışacaklarını kaydeden Nazım Biçer, "Gezi'ye destek mitinglerinde insanlarla görüştük. Herkes AVM'ye karşı çıkıyor. Gezi eylemleri çerçevesinde Adana'da stadyumla ilgili bir ortaklaşma olabilir. İleride bizim eylemliliklerimiz olacak orada. Basın açıklamalarına devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

AVM HER YERE YAPILABİLİR
Konuyu takip eden 7 kuruluşun, staddan boşalacak yerin AVM değil, kamu yararına ve halka açık şekilde değerlendirilmesini istediğini kaydeden Biçer, "Bu kadar büyük bir arazide 2,5 yoğunluklu yapılaşma, bodrum katlarıyla birlikte 150 bin metrekareyi geçen inşaat alanı demek olacak. Şehrin ortasında,bu büyüklükte bir inşaat yaptığınız zaman, orada oluşacak insan akışıyla, bölgeye taşıt yükü de çekeceksiniz. Ayrıca yapacağınız bina bölgedeki rüzgar akışını da engelleyecek. Öte yandan bir AVM'yi ya da toplu konutu yapacak birçok yer bulabilirsiniz. Ama Adana'nın şehir merkezinde kamuya açık yeşil alanlara ihtiyacı var" dedi.

ANKETTEN 'KAMU' ÇIKTI
TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nazım Biçer, 5 Ocak Stadı çevresinde yaşayanlardan 200 kişiye yönelik yaptıkları ankete katılanların yüzde 19'unun 'Stadın yerine AVM yapılsın' dediğini, kamuya yönelik değerlendirilmesini isteyenlerin oranının ise yüzde 81 olduğunu söyledi. Biçer, Mimarlar Odası'nın da araziyle ilgili fikir yarışması yapma hazırlığında olduğunu belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stadın yeri için eylem hazırlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN