'500 Büyük' içinde 12 Adanalı firma

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) "500 Büyük Sanayi Kuruluşu" listesine Adana'dan, geçen yıl olduğu gibi 12 firma girdi

Giriş Tarihi: 25.7.2013
İstanbul Sanayi Odası'nın 2012'de yapılan üretimden satışlara göre hazırladığı ve merakla beklenen 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesi açıklandı. Listeye Adana'dan geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 12 firma girdi. Firmalardan 3'ü ilk kez listede yer alırken, ismini gizleyen firma hariç 6'sının sıralaması önceki yıla göre geriledi, 3'ü yükseldi. Listeye giren Adanalı firmalar arasındaki sektör çeşitliliği dikkat çekti.

1 MİLYAR'I SASA AŞTI

TÜPRAŞ'ın 40 milyar 118 milyon liralık üretimden satışla birinci sırada yer aldığı listede, Adanalılar arasında ise zirveye Sasa Polyester A.Ş. oturdu. Firma, 1 milyar 4 milyon 546 bin liralık üretimden satışıyla Türkiye'nin 74'üncü büyük sanayi kuruluşu oldu. Sasa geçen yıl ise listede 69'uncu sıradaydı. Listede Sasa'nın ardından gelen Adanalı firmalar ise 527 milyon 523 bin lirayla Beyteks Tekstil A.Ş. ve 467 milyon 262 bin lirayla Temsa Global A.Ş. oldu. Beyteks listede 130'uncu, Temsa Global ise 171'inci sırada yer aldı.

YENİLER HIZLI ÇIKTI

Sıralama değişimi yönünden 6 Adana firmasının geçen yıla göre gerilediği, 3'ünün daha üst sıralara çıktığı listeye bu yıl 3 Adanalı katıldı. Akyem A.Ş., Karteks A.Ş. ve isminin açıklanmasını istemeyen bir firma, listeye bu yıl giren Adanalılar oldu. İsmi gizli olan firmanın listeye 369'unculuk gibi üst sıradan girmesi dikkat çekti. Öte yandan Akyem yeni girdiği listede 380'inci, Karteks 392'nci sıraya yerleşti. Geçen yıl listedeyken bu yıl giremeyen firmalar ise Özmaya, Marsa ve ismi açıklanmayan bir kuruluş oldu.

BU SAYILAR YETMEZ

Listenin yayınlanmasının ardından açıklama yapan Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, sıralamaya giren firma sayısını yeterli görmediklerini söyledi. Kıvanç, "Adana sanayisi uygulanan teşvik politikalarının yol açtığı tüm olumsuzluklara rağmen, hızı düşse de gelişimini kendi imkanları ile sürdürmeye çalışmıştır" dedi. Kıvanç, sıralamaya giren ve Adana ihracatında da lokomotif görevi üstlenen firmaların Adana sanayisinin genel özelliğine bağlı olarak tekstilden, gıdaya, otomotivden metal, makine, demir çelik gibi sektörlerde faaliyet gösterdiğini vurguladı.

SİNERJİYLE YATIRIM ÇEKECEĞİZ
ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, şöyle konuştu: "Adana Sanayisi'nde yaşanan kan değişikliği ve başta bakanlıklar, yerel yönetimler olmak üzere TOBB'a bağlı odalar, borsalar, kentin diğer dinamikleri ile işbirliği yaparak yatırım ortamı için sinerji yaratmayı hedeflemekteyiz. Bu sinerji ile Adana sanayisinin daha da gelişmesi, üretimin, istihdamın ve ihracatın artması sonucu, Türkiye'nin ilk ve ikinci 500 sanayi kuruluşu sıralamasında daha çok sayıda Adana sanayi firmasının yer alacağı inancındayım."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'500 Büyük' içinde 12 Adanalı firma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN