Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akrep ve yılanlar yaz mesaisinde

Yaz sıcakları özellikle kırsal kesimde akrep ve yılanları tehlikeli hale getirirken, Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kutlu, alınması gereken önlemlere dikkat çekti

Adıyaman halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kutlu özellikle kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşları, yaz mevsimiyle birlikte tehlikeli hale gelen akrep ve yılanlara karşı uyardı. Yılan veya benzeri hayvanlara karşı bazı küçük önlemler alınabileceğini kaydeden Dr. Kutlu, "Özellikle akrep ısırıklarının değerlendirilmesi yapıldığında elbise giyme, ayakkabı giyme, yataktan kalkma, karanlık ve loş ışık olmayan bölgelerde çalışma sırasında akrep ısırıklarının daha sık gerçekleştiği görülmektedir" dedi.

TEMİZLİĞE DİKKAT EDİLMELİ
Özellikle kırsal alanda yaşayanların, bahçe ve ahır gibi yaşam bölgelerinde temizlik kurallarına dikkat etmeleri gerektiğini belirten Dr. Kutlu, "Haşere mücadelesi ile ilgili olarak uzman kişilerden danışmanlık ve destek alınmalı. Özellikle ayakkabı terlik giyerken içerisinde yabancı cisim olmadığı silkeleyerek kontrol edilmeli ve elbise giyerken aradan akrep, örümcek gibi istenmeyen maddeler silkeleme yolu ile atılmalı. Akrep ve yılan ısırığı, örümcek ve kene tutması gibi durumlarda zaman geçirmeden sağlık kurumu ve kuruluşlarına gidilmeli" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akrep ve yılanlar yaz mesaisinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN