Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ISO 500 listesine Gaziantep damgası

İSO'nun "500 Büyük Sanayi Kuruluşu" listesine geçen yıl 19 firmayla giren Gaziantep, sayıyı bu yıl 23'e çıkardı

Giriş Tarihi: 26.7.2013
İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) 2012'de yapılan üretimden satışlara göre hazırladığı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine, Gaziantep'ten bu yıl 23 firma girdi. Geçen yıl 19 firmayla listede yer alan Gaziantep böylece bu yıl yüzde 21 artış yakalamış oldu. Listeye Gaziantep'ten bu yıl 4 yeni sanayi kuruluşu girerken, geçen yıl da sıralamada bulunan firmalardan 12'si geçen yıla göre sıralamasını yükseltti, 7'si geriledi.

SANKO KENDİNİ GÖSTERDİ
İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesindeki Gaziantepliler arasında en üst sırada Sanko Tekstil İşletmeleri A.Ş. yer aldı. Sanko, 1 milyar 230 milyon 2 bin liralık üretimden net satışıyla listenin 55'inci sırasına yerleşti. Hemen arkasından 94'üncü sıradaki Gülsan Sentetik A.Ş. geldi. Gülsan bu başarıyı, 776 milyon 252 bin liralık üretimden net satışıyla yakaladı. Listedeki 3'üncü büyük Gaziantep firması ise 669 milyon 751 bin liralık üretimden net satışla Naksan Plastik A.Ş. oldu. Firma listede 112'nci sırada yer aldı. Sayınlar Gıda, Kaşmir Halı, Nadir Tekstil ve Kartal Tekstil listeye bu yıl katılan firmalar oldu.

BACALAR TÜTÜYOR

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep'in hızla büyüyüp gelişirken buna paralel olarak şirketlerinin de büyümesini sürdürdüğünü belirterek, İSO 500 listesinde yükselen grafiğin de bunu ortaya koyduğuna vurgu yaptı. Konukoğlu, "Türkiye sanayisinin ulaştığı yeri objektif bir şekilde ortaya koyan İSO 500'de, Gaziantepli firmalarımızın her yıl yükselen bir başarı grafiği ile yer almasından memnuniyet duyuyoruz. 2012 yılı raporunda 4 yeni firmamız ilk kez girme başarısı gösterdi. Dünyada ve Türkiye'de ekonomik şartlar ne olursa olsun Gaziantepli işadamı, sanayide çarkları döndürmek, fabrika bacalarını tüttürmek, istihdam ordusunu büyütmek için var gücüyle çalışıyor" dedi.

BAŞARI GURURLANDIRIYOR
Gaziantepli firmaların gösterdiği başarının gurur verici olduğunu söyleyen Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık ise "Her yıl başarımız artarak sürüyor. Geçtiğimiz yıl 19 firmamız ilk 500 firma arasında yer almıştı. Bu yıl bu sayı 23'e yükseldi. Gaziantepli sanayicilerimizin dünya genelinde yaşanan bütün olumsuz gelişmelere rağmen bu yıl da başarılı firmalar arasına 23 firma ile yer alması bizleri gururlandırıyor. Elde edilen bu başarı, yeni başarılar için Gaziantep açısından önemli bir motivasyon aracı olacaktır" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ISO 500 listesine Gaziantep damgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN