Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barajlardaki su seviyesi düşüyor

Giriş Tarihi: 28.7.2013

GASKİ Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy, barajlardaki su seviyesinin yüzde 50'ye indiğini ancak endişe edilecek bir olumsuz durumun olmadığını söyledi

Gaziantep'in içme suyunun sağlandığı Kartalkaya barajında saniyede ortalama 15 metreküp su kullanılması barajı tetikliyor. Geçen yıla oranla bu yıl Kartalkaya barajında su oranında yüzde 5 artış olduğu ve bu yıl şehir içme suyunda herhangi bir sıkıntı olmayacağını belirtildi. Bu yıl barajdaki doluluk oranının yüzde 50 civarında olduğunu belirten Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy şunları söyledi:

CİDDİ BULAMALAR
"Yaz aylarında ciddi sulamalar yapılıyor. Özellikle içme suyunu temin ettiğimiz Kartalkaya barajından tarımsal sulamaya büyük oranda su verilmektedir. Ancak Gölbaşı'ndan Kartalkaya barajındaki su seviyesindeki düşüşü artırma ve takviyede bulunmak için devamlı pompaları çalıştırıp baraja ilave su temin etmekteyiz. Barajdaki doluluk oranımız yüzde 50'li civarındadır. Şu anda ancak bu yaz sonuna doğru tekrar havaların yağışlı olmasıyla endişeye mahal vermeyecek seviyeye gelecektir"

Suda tasarruf etmeliyiz
Suyu tasarruflu kullanılması konusunda uyaran GASKİ Genel Müdürü Uslusoy, "Şehrimizde herhangi bir şekilde içme suyunda problem yaşamayacaktır. Bu yaz kesintisiz su vermeye geçmiş yıllarda olduğu gibi devam edeceğiz. En önemli husus tasarruftur. Nasılsa yetecek suyumuz var? Bir problemimiz yok diyip suyu tasarrufsuz bir şekilde kullanmak doğru bir hareket olmaz. Çünkü suyun yerine koyacağımız herhangi bir şey yok. Alternatifi olmayan içme suyu dolayısı ile suyun doğru kullanılmasında azami gayretin gösterilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barajlardaki su seviyesi düşüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN