Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anamur'dan Kars'a kadar bölgenin devi Güney Süt

Mersin'de 29 yıldır faaliyet gösteren Güney Süt, günlük 550 ton süt üretimi kapasitesiyle Anamur'dan Kars'a kadar bölgenin en büyük entegre tesisi olma özelliğini taşıyor

Giriş Tarihi: 29.7.2013
Mersin'de 1984 yılında kurulan Güney Süt Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Batu Gazi, Anamur'dan Kars'a kadar olan bölgedeki en büyük entegre süt firması olduklarını söyledi. Günlük 550 ton süt üretimi kapasitelerinin bulunduğunu belirten Batu Gazi, dünyada yaşanan küresel ekonomik dalgalanmaların da etkisiyle bu yılın geçen yıla oranla durgun geçtiğini, ancak yılın 2'nci yarısında daha iyi bir ekonomik durum beklentisi içerisinde olduklarını belirtti.

180 ÇALIŞANI VAR

Sektörde 29 yıldır faaliyet gösterdiklerini belirten Gazi, "Üretimini yaptığımız ürünlerin başında süt, yoğurt, peynir, tereyağı, meyve suyu, gazlı içecek geliyor. Bu yıl özellikle meyve suyu, peynir ve tereyağı üretimlerine yönelik yatırımlara yoğunluk veriyoruz" dedi. SABAH'ın sektör ve Güney Süt ile ilgili sorularını yanıtlayan Batu Gazi, 180'e yakın çalışanları bulunduğunu, 50 bayi ve distribütörle Türkiye'nin büyük süt firmaları arasında olduklarını kaydetti.

YENİ ÜRÜNLER ÇIKTI

Günlük 550 tonluk kapasitelerinin 190- 220 ton fiili üretim olarak gerçekleştiğini vurgulayan Gazi, bunun yüzde 49'unu UHT süt ürünlerinde, yüzde 51'ini ise pastorize ürünlerde kullanıyoruz" dedi. Son 2 yılda özellikle başta Libya olmak üzere, Moritanya, Senegal, Angola gibi ülkelere ihracat yaptıklarını da anlatan Gazi, "Ayrıca Kıbrıs, Irak ve diğer Arap ülkelerine de dönemsel olarak ürünlerimizi ihraç etmekteyiz. Listemizde 107 adet aktif ürünümüz bulunuyor. Yeni başladığımız içecek hattımızda ise başta limonata olmak üzere, 4 çeşit ürünümüz var" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anamur'dan Kars'a kadar bölgenin devi Güney Süt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN