Yeni liman projesiyle Mersin ilk 10'a girer

Giriş Tarihi: 29.7.2013

Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Başkanı Cihat Lokmanoğlu, yapılacak yeni bir limanın dünyada ilk 10'a gireceğini söyledi

Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Mersin Limanı'nın kapasite olarak belli bir noktaya geldiğini, ancak bu haliyle talepleri karşılayamadığını ifade etti. Yeni liman projesinin hayata geçmesini beklediklerini ifade eden Lokmanoğlu, "O zaman dünyada ilk 10 liman içine gireriz" dedi. MDTO Başkanı Cihat Lokmanoğlu, denizcilik sektörünün durumu ve odanın sektördeki rolü üzerine SABAH Güney'e değerlendirmelerde bulundu.

ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK

MDTO'nun Türkiye'nin İstanbul'dan sonra ikinci deniz ticaret odası olduğunu vurgulayan Başkan Lokmanoğlu, "Eğer liman olmasaydı, Mersin küçücük bir köy olarak kalırdı. 1960'lı yıllarda nüfusu 35 bin olan Mersin'de ticaret hacmi hemen hemen hiç yoktu. Şu anda 1 buçuk milyon nüfusu olan Türkiye'nin ilk serbest bölgesi olan, dünyada ilk 100 limanın içine girmiş limanı olan bir kent haline gelmiştir. Liman olduğu için büyüyen ve gelişen bir şehir. Bu liman olmasaydı Mersin bu durumda olmazdı. Liman Mersin için altın yumurtlayan tavuk durumundadır" şeklinde konuştu.

YENİ LİMAN GEREKİR
Şu anda Mersin Limanı'nın önemli bir kapasitesi olduğunu belirten Lokmanoğlu, ancak bu kapasitenin 7 milyon TEU limitli olduğunu ifade etti. Geçen sene 1 milyon 200 bin TEU konteynır birimi yük elleçlendiğini aktaran Lokmanoğlu, "Tonaj olarak da, petrolle birlikte 20 bini aşkın işlem yaptı. Bu liman en fazla 2 buçuk milyon yük elleçleyebilir. Ama yeni bir liman projesi var. O liman yapılırsa artan talebi karşılayabilir. Yeni liman projesi çok büyük bir konteynır limanı olacak. Dünya standartlarında ilk 10'dan biri olabilecek kapasitede çok büyük bir liman" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni liman projesiyle Mersin ilk 10'a girer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN