Bakanlık arabuluculuk eğitimi için Zirve Üniversitesi'ne yetki verdi

Giriş Tarihi: 31.7.2013
Zirve Üniversitesi Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (ZÜSEM) Adalet Bakanlığı tarafından arabuluculuk eğitimi vermekle yetkilendirildi. Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akif Kütükçü, ZÜSEM'in Adalet Bakanlığı'ndan aldığı yetkiyle Türkiye'de arabuluculuk eğitimi veren kurumlardan biri olduğunu belirtti.

ALTERNATİF ÇÖZÜM YÖNTEMİ

Arabuluculuk uygulamasının, hukuk sistemi gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan bir "alternatif uyuşmazlık çözüm" yöntemi olduğunu söyleyen Kütükçü, "Bu yöntemde taraflar, içinde bulundukları uyuşmazlığı, tarafsız bir üçüncü kişi yardımı ile mahkemeye gitmeden ya da mahkemenin yönlendirmesiyle çözebilmektedirler" diye konuştu.

hERKES OLAMIYOR

Arabuluculuk faaliyetinin Adalet Bakanlığı tarafından arabulucular siciline kaydedilen gerçek kişiler tarafından yürütüleceğini hatırlatan Kütükçü, "Arabuluculuk siciline kaydedilebilmek için kişinin; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, mesleğinde en az 5 yıllık kıdeme sahip, hukuk fakültesi mezunu olması, kasten işlenmiş bir suçtan mahkûm olmaması ve Adalet Bakanlığı'nca yapılacak yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olması gereklidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık arabuluculuk eğitimi için Zirve Üniversitesi'ne yetki verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN