Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yangın çıkaranlar kolay kurtulamaz

Giriş Tarihi: 31.7.2013

Adana'da 2 günde 32 orman yangını çıkınca Vali Hüseyin Avni Coş sert konuştu: Yangına yol açana, bedelini son kuruşuna kadar ödeteceğiz. Hesabını soracağız

Adana'da 48 saat içinde 32 orman yangını çıkması üzerine Vali Hüseyin Avni Coş, yasak yerde piknik ateşi yakan, anız yakarak ya da başka bir şekilde orman yangınına yol açanlar için sert konuştu, "Yanlarına bırakmayacağız" dedi. "Yangının bedelini ödeteceğiz" diyen Coş, verilen zararın tazmini için son kuruşuna kadar yasal takipte bulunacaklarını ve yargı önünde hesap soracaklarını söyledi.

YÜZDE 96'SI ANIZDAN ÇIKTI
İlgili birimlerin yöneticileriyle bir araya gelen Vali Hüseyin Avni Coş, orman yangınlarıyla ilgili son durum ve alınması gereken önlemleri tüm ayrıntılarıyla anlattı. Vali Coş, yılbaşından bu yana Adana genelinde 139 yangın çıktığını, bunun 134'ünün anız ve ot yangını şeklinde başladığını vurguladı. Son 2 günde 32 orman yangını çıktığını kaydeden Coş, "Bunun 9'u anızdan, 1'i elektrik trafosundan, 1'i sigaradan, diğerleri de piknik ateşinden kaynaklandı" dedi.

ORMANLAR HEPİMİZİN

Geçen yıl ihbardan sonra yangına müdahale süresinin ortalama 25 dakika olduğunu, bu yıl ise ortalamanın 16 dakikaya düştüğünü belirten Vali Coş, "Anız yakanlara, piknik yaparken orman yangınına neden olanlara bedeli neyse ödeteceğiz. Gerekli cezalara çarptırılması için, verdikleri zararın tazmini için sonuna kadar takip edecek yargı önünde hesap soracağız, yanlarına bırakmayacağız. Bunu açık bir şekilde ifade ediyorum. Bu konuda devlet olarak fevkalade kararlı olduğumuzun altını çiziyorum. Bu ormanlar hepimizin. Gelecek kuşaklarımızın ortak malı olan ormanlarımızı en iyi şekilde korumanın önemli bir vecibe olduğunu biliyoruz" şeklinde konuştu.

VALİ COŞ: ANIZ YAKMAK YASAK
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, tarım alanlarında anız yakılması konusunda "Anız yakmak yasak arkadaşlar" diyerek net konuştu. Anız konusunun takipçisi olacaklarını kaydeden Coş, "Sadece kolluk kuvvetlerimizle değil, tarım, orman, çevre teşkilatımızla, bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla bu konunun üzerine gideceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yangın çıkaranlar kolay kurtulamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN