Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Caretta yavruları tuzlu suya ulaştı

Mersin'in Silifke ilçesindeki Göksu Deltası'nda koruma altına alınan caretta caretta yuvalarından çıkan ilk yavrular Akdeniz'in tuzlu sularıyla buluştu

Giriş Tarihi: 1.8.2013
Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesindeki Göksu Deltası alanı içerisinde koruma altına alınan caretta caretta kaplumbağa yuvalarından çıkan ilk yavrular denizle buluştu. Yuvalardan çıkan ilk yavrular çalışmayı yürüten Ordu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Onur Candan ve 9 kişilik ekibi nezaretinde denize güvenle ulaştı. Candan, ilk yavruları denize ulaştırdıkları için mutlu olduklarını söyledi.

KORUMA ALTINDA

Bu yıl yaptıkları çalışma kapsamında 200 yuva tespit ettiklerini ifade eden Candan, geçmiş yıllarda 80 ila 120 arasında yuva tespit edildiğini, bu yılki 200 yuvanın ise bugüne kadar tespit edilen en yüksek sayı olduğunu belirtti. Daha önce tespit ettikleri yuvaları tel kafesle kapattıklarını belirten Candan, her yuvada ortalama 80 yumurta bulunduğunu ve 60'şar adet çıkış gerçekleşmesinin beklendiğini kaydetti.

EYLÜL 15'E KADAR

Yavru çıkışlarının Eylül ayının 15'ine kadar devam edeceğini ifade eden Yrd. Doç. Onur Candan, 2011 yılından bu yana yaptıkları çalışmaların 1 Ekim'de tamamlanacağını ve bugüne kadar yaptıkları tüm çalışmalar konusunda detaylı bir rapor hazırlayıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunacaklarını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Caretta yavruları tuzlu suya ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN