Şevket COŞKUN: Akkuyu'ya onay yok

Giriş Tarihi: 1.8.2013

Başlığa bakıp da Akkuyu'da nükleer santral yapılmayacak, iptal edildi gibi düşünmeyin. Ben de gazetelerde ilk okuduğumda şaşkın şaşkın "İptal mi, nasıl olur?" dedim. Ancak yazının tamamını okuduğumda sadece ÇED raporunun iade edildiğini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda eksiklikler tespit edilmesi nedeni ile raporu geri çevirdiğini öğrendim.
Aslında nükleer santrale karşıyım ama bu santralin öyle ya da böyle buraya yapılacağına inanıyorum.
Bakanlık bir eksiklik görmüş ve düzeltilmesini istemiş. Yarın bu eksiklik düzeltilerek kaldığını yerden devam edilir. Bilgi kirliliği yaratmamak gerekir.

CHP İYİCE HAREKETLENDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li olmasına rağmen, partinin ağır topları eski Kültür Bakanı İstemihan Talay ile yine partinin eski bakan ve genel sekreteri Fikri Sağlar aday adaylığını açıkladı.
Çok değil 5 gün önce de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Büyükşehir'in yaptığı çeşitli eserlerin açılışını yapmak için Mersin'de idi. Hatta bu bile tartışıldı. 'Kılıçdaroğlu, Macit Özcan'ı işaret etti mi?' tartışması çıktı. Büyükşehir'de kimin aday olacağını zaman gösterecek.

MERSİN BALIĞINA TEŞVİK

Denizin altını havyar için önemli bir bilgiyi geçtiğimiz günlerde Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz verdi. Kesinlikle desteklenmesi gereken bir proje. Yamanyılmaz'a kulak verelim: "Akdeniz Bölgesi, su kaynakları, ılıman iklim koşulları ve gerekli alt yapı zenginliğine sahip olduğundan, Mersin balığı ve havyar üretiminde özel bir konumda bulunmaktadır. Doğa koşullarından Akdeniz Bölgesi'nin diğer bölgelere nazaran daha avantajlı durumda olduğunu söyleyebilirim.
Hem Toros Dağları'nın soğuk suları hem de Çukurova ovasının ılıman sularındaki farklılıklar Mersin balığının erken olgunlaşmasını sağlayıp siyah havyar üretimini hızlandırıyor. Dünyanın en kaliteli havyarı Mersin balığından üretiliyor.
Bölge içerisinde yetiştiricilik ve üretim konusunda yeni müteşebbislerle faaliyete geçilebilmesi için gerekli su kaynaklarının tahsis edilmesi gerekiyor."
Hani denir ya su var, Mersin balığı var, havyar yapsana… Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan'ın hazırladığı bir teşvikten yararlanmaz mı acaba?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şevket COŞKUN: Akkuyu'ya onay yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN