Elazığlı 700 çiftçi tavuk üretme fırsatı yakaladı

Banvit'in Elazığ'da satın aldığı entegre piliç üretim tesisi üretime başladı. Yerel üreticilere de kapılarını açan Banvit, buradaki üretimini Doğu Anadolu ve ihracat için kullanacak

Giriş Tarihi: 3.8.2013
Kanatlı sektörünün lider üreticilerinden Banvit, piliç üretim kapasitesini artırmak ve ihracatta avantaj sağlamak için geçen yıl Elazığ'da satın aldığı entegre piliç üretim tesisini yenileyerek üretime geçti. Günde 120 bin adet piliç kesim kapasitesine sahip olan tesiste, ilk aşamada 20 bin adet/gün piliç kesimi gerçekleştirilecek. Tesiste kurulu kapasitenin tamamına ise 2 yılda ulaşılacak.

ÜRETİM BAŞLADI
Biri Bandırma'da, diğeri İzmir'de 2 kesim tesisinde günlük 480 bin adetlik piliç üretim kapasitesine sahip olan Banvit, 2012'de Elazığ'da Özuğur Tavukçuluk'a ait kesimhane, kuluçka, yem fabrikası ve damızlık kümeslerinden oluşan piliç üretim entegrasyonunu satın aldı. Revizyon çalışmalarının ardından sahaya ilk broiler civciv girişi 27 Mayıs'ta gerçekleşti. 3'üncü piliç kesim tesisi de 1 Temmuz itibarıyla devreye alındı.

İLK ADIM ATILDI
Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, Elazığ entegrasyonunun Türkiye'ye ve tüm Banvit ailesine hayırlı olması temennisinde bulunarak, "Banvit olarak Elazığ'da olmaktan mutluluk duyuyoruz. Üretim entegrasyonumuzun devreye alınması için iyi bir ekip çalışması sergilediğimize inanıyorum. Biz burada ilk adımı atmış olduk, yolumuz çok uzun" değerlendirmesinde bulundu.

İHRACATA DOPİNG OLACAK
Hedeflerinin Elazığ tesisleriyle birlikte iki yıl sonra 600 bin adet/ gün kesim kapasitesi ile çalışmak olduğunu açıklayan Görener, "Burada ürettiğimiz ürünleri Doğu Anadolu bölgemiz ve ihracat çalışmalarımızda değerlendireceğiz" dedi. Banvit, ihracat hacmini 2012 yılında 63,5 milyon dolara ulaştırdı. Bu yılki hedef de 200 bin ton piliç satışıyla yılsonu konsolide cirosunu 1,7 milyar liraya çıkararak 90 milyon dolar ihracat hacmine ulaşmak.

SÖZLEŞMELİ

Bölge insanının gösterdiği ilgi ve yakınlıktan memnuniyet duyduklarını da ifade eden Ömer Görener, "Burada olmakla doğru bir karar verdiğimizi biliyoruz. Elazığ ve civar illerde 700 civarında kanatlı yetiştiriciyle işbirliği yapıyoruz. Bu sayıyı artıracağımıza inanıyoruz. Sözleşmeli yetiştiricilik konusunda yeni iş ortaklarına kapımızın her daim açık olduğunu da yinelemek istiyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elazığlı 700 çiftçi tavuk üretme fırsatı yakaladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN