Gaziantep iş dünyası üniversite peşinde

Giriş Tarihi: 3.8.2013

Gaziantep Ticaret Odası Başkanlığı'na seçilen Eyüp Bartık, iş dünyası ile kentin ihtiyacını karşılamak için ticaret üniversitesi kuracaklarını açıkladı

Gaziantep Ticaret Odası'nda (GTO) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilen Eyüp Bartık, kendisi ve ekibinin önümüzdeki süreçte kente bir 'ticaret üniversitesi' kazandıracaklarını söyledi. Gaziantep'in sanayi ve ticaret potansiyeliyle önemli bir noktaya geldiğini, eğitimde de bu alanlara önemli desteklerin olması gerektiğini söyleyen Bartık, "Ticaret üniversitesi kentimizde sayıları sürekli artan sanayi ve ticaret işletmelerinin büyük bir açığını tamamlayacaktır" dedi.

BİLGİLER GÜNCELLENECEK

Seçim öncesinde 3 bin kişiyle bire bir görüştüklerini belirten Bartık, "Göreve gelince 5 bini aşkın üyeye ulaşılamadığını görünce üniversite ile ortak bir proje hazırladık, tüm üyelerle yerinde görüşerek bilgilerini güncelleyeceğiz. Bu proje 3 ayda tamamlanacak. Seçim çalışmalarımızda vaat ettiğimiz 27 projemizin 3'ünü devreye aldık, 15 gün içinde tamamlanır. Bu yıl içinde 15 projeyi bitirmiş olacağız" dedi. Üniversite kurmanın dışında birçok önemli projeleri daha bulunduğunu belirten Eyüp Bartık'ın seçim öncesinde açıkladığı projeler arasında Ortak İhracat ve Ortak Marka projesi küçük çaplı yüzlerce işletmenin bulunduğu Gaziantep için ihracatın daha da artması anlamına geliyor. Tek başına dünya devleriyle mücadele edemeyen KOBİ'ler bu projeyle bir araya gelerek ihracat yapabilecek.

UMUT VAAT EDEN ÇALIŞMALAR

Sadece dış piyasaya değil, iç piyasaya ürün ve hizmet satışı yapan firmalara yönelik projeleri de yürürlüğe koyacak olan Bartık'ın şehirde çokça bulunan pasajların yaşatılması için hazırlanan proje ile elektronik ortamda alışveriş yapılabilmesi için yürütülecek olan Gaziantep Alışveriş Portalı da umut vaat eden çalışmaların başında geliyor. Eyüp Bartık'ın yürürlüğe koyacağını açıkladığı diğer projeleri arasında Ucuz Finansman Radarı, Ortak Fabrika Satış Mağazaları, KOBİ Akademisi, Risk Yönetim Merkezi, Pazarlama Atölyesi, Girişimcilik Okulu, Teşvik Danışma Merkezi, Kadın Yatırımcı Destekleme Ofisi, Yatırım Yönlendirme Merkezi, İş Dünyası İçin Hakem Heyeti öne çıkıyor.

SEÇİME 3 YIL HAZIRLANDI
Son 3 yıldır yoğun bir şekilde oda seçimlerine hazırlandığını anlatan Bartık, "Son seçimlere kararlılıkla girdik, öncelikle kendimiz gibi düşünen insanlarla yan yana geldik. Önceki seçimlerde sadece 3-4 bin oy kullanılıyordu. Bizim çabalarımız sonucu son seçimde 7 bin 500 kişi oy kullandı. Gayet medeni bir yarıştı, seçimin kaybedeni yoktu" dedi. Seçimden sonra ekibiyle ilk ziyaretlerini karşı listedeki dostlarına yaptıklarını söyleyen Bartık, "Kendilerinden de ciddi yaklaşımlar aldık. Bir görev değişimi oldu, eski başkanımız uzun bir süre görev yapmıştı. Kendisinden görevi devretmesini bizzat ben istedim, böyle bir geleneğin olmadığını söyledi. Tabii saygı duyduk ama sonrasında arkadaşlarla konuşarak kendisinin 22 yıllık hizmetini 'Onursal Başkan'lıkla taçlandırdık" diye konuştu.

TAŞIMACILIĞIN DUAYENİ
1966 Gaziantep doğumlu olan Eyüp Bartık, evli ve 4 çocuk babası. Taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren bir ailenin 3'üncü kuşağını temsil ediyor. Dedesi ilk kamyonunun 1936 yılında, babası ise 1955 yılında almış. İş hayatına 1981 yılında lise öğrencisiyken atılan Eyüp Bartık, o günleri "Babam bize bir oto yedek parça dükkanı açtı. 15 yaşında hem okula gidiyor hem de işyerimizde çalışıyordum. Yaptığımız işe acentecilik deniliyordu, şehir dışında kurulan bir TIR garajında dükkan açmıştık. Otobüs olmadığı için yolun yarısını yürüyerek işyerine gidebiliyordum" diye anlatıyor. 2001 yılında işi büyütmeye karar verdiklerini anlatan Bartık, "5 ve 10 yıllık iki ayrı plan yaparak yatırımımızı gerçekleştirdik. Dede mesleğine tekrar döndüğümüzde doğru yaptığımızı zaman içinde anladık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep iş dünyası üniversite peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN