Adana BTÜ ilk yılında dereceli öğrenci aldı

Giriş Tarihi: 6.8.2013
Türkiye'de uzun yıllardır akademik dünyada var olan birçok üniversite, sınavda yüksek puanlı öğrencilerin tercihi olmayı başaramazken, ilk kez bu yıl öğrenci almaya başlayan Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (BTÜ) büyük bir başarı yakaladı. LYS'de aldıkları puanlarla Adana BTÜ'yü tercih edenler arasında ilk 22 bine girmiş öğrenciler de yer aldı. Bu yıl Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerine 15'i yabancı toplam 75 öğrenci alan üniversite, bütün öğrencilerine burs veriyor.

İŞADAMLARI SAHİP ÇIKTI
Adana BTÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy, tercih eden öğrencilerin puanları açısından bölgedeki üniversitelerin çok üzerinde bir başarı yakaladıklarını söyledi. Bunun için Adana ve Mersin ile ilçelerinde okullarda bizzat kendisinin de katıldığı tanıtım çalışmaları yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. Ersoy, "Bu tanıtımlar sırasında öğrendik ki Ankara ve İstanbul'dan birkaç devlet üniversitesi dışında kimse okullarımıza gidip tanıtım yapmamış. Ama biz ayrıntısıyla okulumuz ve eğitim modelimiz hakkında bilgi verdik. Bu da başarılı öğrencilerin bizi tercih etmesini sağladı" dedi. Öğrencilerinin tamamına burs imkanı sunduklarını da kaydeden Rektör Prof. Dr. Ersoy "Adana'dan 20'yi aşkın işadamı, öğrencilerimiz için bir havuz oluşturdu. O havuzdan, öğrencilerimizin tamamına 9 ay boyunca aylık 100 ile 400 lira arasında değişen burs veriyoruz" diye konuştu.

HEDEF İLK 10'A GİRMEK
Önümüzdeki yıl en az 15 bölüme öğrenci alacaklarını kaydeden Prof. Dr. Adem Ersoy şöyle devam etti: "Öğrenci sayımız seneye yüksek lisansla birlikte bini bulacak. Ama bizim hedefimiz çok öğrenci almak değil. Biz yüksek nitelikli, uluslararası rekabet edebilecek, 'diplomalı işsiz' olmayacak gençler yetiştirmeyi hedefledik. Amacımız 5 yıl içinde Türkiye'de ilk 10, dünyada ise ilk 300 üniversite arasına girmek. Şu anda Mühendislik ve Doğa Bilimleri; Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık; İnsan ve Toplum Bilimleri; Hukuk; Siyasal Bilgiler; İşletme ve Turizm fakültelerimiz faal durumda. Denizcilik ile Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakülteleri için de hazırlıklarımız sürüyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana BTÜ ilk yılında dereceli öğrenci aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN