Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep ihracatı hız kesmiyor

Giriş Tarihi: 6.8.2013
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden yılın ilk 7 ayında yapılan ihracat 5 milyar doları geçti. Ocak-Temmuz ihracatının geçen yıla göre yüzde 18,3 arttığı bölgenin en büyük pazarı yüzde 61'lik payla Ortadoğu. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, birliklerinde Ocak- Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 18,3 artışla toplam 5 milyar 319 milyon 660 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı.

183 ÜLKEYE İHRACAT
Çıkmaz, ihracatın 3,7 milyar dolarının tek başına Gaziantep tarafından yapıldığını, bu kentteki ihracat artışının ise yüzde 12,6 olduğunu bildirdi. Bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin yüzde 61,6 pay ile ilk sırada yer aldığını belirten Çıkmaz, "AB ülkeleri yüzde 13,5 ile ikinci, Afrika yüzde 10 ile üçüncü. Bölgemizden 183 ülkeye ihracat gerçekleştirilirken Irak, Suudi Arabistan, Suriye, Libya, İtalya, ABD, Almanya, İngiltere ve Rusya ilk sıralarda yer alıyor" dedi.

6'NCI SIRADA
Çıkmaz şunları söyledi: Bölgemizin lokomotif ili olan Gaziantep, Ocak-Temmuz döneminde yüzde 12,6 artışla 3 milyar 707 milyon 907 bin dolar ihracat ile Türkiye'nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini korumaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep ihracatı hız kesmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN