Osmaniye'de tarihe saygı

Osmaniye'deki tarihi Osmaniye Konağı, belediye tarafından restore ediliyor. Proje, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından destekleniyor

Giriş Tarihi: 6.8.2013
Osmaniye Belediyesi tarafından çalışmaları başlatılan 'Osmaniye Konağı Projesi' hızla devam ediyor. Belediye Başkanı Kadir Kara, kent merkezindeki Enver-ul Hamit (Büyük) Camisi karşısında bulunan tarihi konağı restore ederek, kentin ortak kullanım alanlarındaki tarihi, kültürel ve turistik değerlerini turizme kazandırmak ve şehre ayrı bir kimlik kazandırmak istediklerini söyledi. Başkan Kara, Osmaniyeliler ve Osmaniye'ye dışarıdan gelip gezmek isteyenler için kentin tarihi dokusunu ortaya koyacak, geçmiş dönem yaşamlarına başka bir gözle bakılmasını sağlayacak tarihsel bir mekan hazırladıklarını ifade etti. Belediye Başkanı Kadir Kara, konağın kamulaştırıldığını ve restorasyonu için hazırlanan projenin, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından Turizm Alt Yapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında desteklendiğini söyledi. Çarşı merkezindeki tarihi dokunun korunmasının önemli olduğunu ifade eden Kara, şunları kaydetti: "Osmaniye'de tarihi yapıların, mimari ve estetik dokusunun yaşatılması ve bu binaların hangi şartlarda yapıldığının nesillerimize aktarılması adına bu çalışmayı önemsiyoruz. Bu sayede bilgi sahibi olunacak."

DEVAMI GETİRİLECEK
Kara, konak restorasyonundan sonra Enver-ul Hamit Camisi ve Çınarlı Kahve çevresinde de çevre düzenlemesi ve restorasyon yapılacağını dile getirdi. Konak, cami ve Çınarlı Kahve'nin birbirine yakın, tarihi yapılar olduğunu ve koruma altında bulunduğunu anlatan Kara, "Konaktan sonra cami ve Çınarlı Kahve çevresinde de genel bir restorasyon ve tarihi dokuyu koruyucu çalışma yapmayı planlıyoruz. Osmaniye'de yeni yerleşim alanları, alışveriş merkezleri açılıyor. Bunları teşvik ediyoruz. Fakat bunları yaparken de kent merkezinde ticaret yapan insanlarımızın buradaki değer yargılarını kaybetmemelerini istiyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmaniye'de tarihe saygı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN