Mersin ihracatta ortalamayı katladı

Mersin, yılın ilk 5 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,66'lık bir ihracat artışı kaydederek, 3 kat fazla artış gösterdi

Giriş Tarihi: 7.8.2013
Mersin'in yılın ilk 5 ayındaki ihracat artış hızı Türkiye ortalamasından 3 kat fazla oldu. 2013 yılı verilerine göre Türkiye yılın ilk 5 ayında bir önceki yıla göre yüzde 2,9 ihracat arıtışı sağlarken, Mersin'de bu oran yüzde 9,66'ya ulaştı. Bu dönemde Mersin'de sadece şubat ayında ihracatta gerileme olurken, hemen ardından ise hızlı bir toparlanma sürecine girildi. İhracat, nisan ayında geçen yıla göre yüzde 25 ve mayısta yüzde 15'lik ciddi bir artış grafiği sergiledi.

ŞAMPİYON BALIKÇILAR
İhracat verilerine göre, Mersin'de yılın ilk 5 ayında oransal olarak en fazla ihracat artışı yüzde 30'la balıkçılık sektöründe yaşandı. Parasal getiri açısından ise 57 milyon dolarlık ihracat artışıyla 358 milyon 956 bin dolarlık ihracatın yapıldığı ve yüzde 18'lik ihracat artışının yaşandığı imalat sanayi sektörü Mersin'de ilk sıraya yerleşti. 25 milyar dolardan fazla dış ticaretin gerçekleştiği Mersin Limanı'nda konteynır işlem hacminde de geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 5,3 lük artış yaşandı. Haziran ayı sonu itibariyle ise Mersin Limanı'nı 2 bin 215 geminin ziyaret ettiği bildirildi.

"GEREKEN ADIMLARI ATTIK"
Mersin'in, üreten, ticaret yapan dış ticareti adeta öğreten ve 1980'lerden sonra Türkiye'nin ihracat, ithalat ve dış ticaret kavramlarıyla tanışmasını sağlayan bir kent olduğunu belirten Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Türkiye'nin dış ticaretinde, sanayisinde, lojistiğinde, kalkınmaya dönük tüm sektörlerde başat bir kenttir. Göreve geldiğimiz günden beri Mersin'in üreten ve ürettiğini pazarlayabilen bir şehir olması için gereken adımları en akılcı ve planlı bir şekilde atmaya çalıştık. Mersin ihracatında özellikle de imalat sanayi ihracatında gerçekleşen bu artış, hem ülkesine hem de kendine değer katan bir şehir olma yolunda ilerlediğimizin göstergesidir" şeklinde konuştu.

GELİRİMİZ DAHA FAZLA
Vali Güzeloğlu, Maliye Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yılın ilk yarısında 'yaptığı kamu harcamalarından daha fazla gelir getiren 12 il' sıralamasında 5'inci sırada yer alan Mersin'in, yaptığı harcamadan daha fazla gelir yaratarak ekonomiye 1 milyar 537 milyon liralık net katkı sağladığını da belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin ihracatta ortalamayı katladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN