Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sorunları çözerse dünyaya açılacak

Giriş Tarihi: 7.8.2013

Kızkalesi beldesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, beldedeki eksikliklerin giderilmesiyle birlikte Kızkalesi'nin dünya çapında tanınır hale gelebileceğini söyledi

Doğu Akdeniz'in önemli turizm merkezlerinden biri olan Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı tarihi ve turistik Kızkalesi beldesinde, yerli ve yabancı turistler deniz ve kumun keyfini yaşıyor. Beldede güzel havayı fırsat bilen turistler, deniz bisikletiyle gezinti yapıp, kumsalda denize nazır güneşlenerek günün tadını çıkarıyor. Kızkalesi beldesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan, yörenin tarihi ve doğasıyla eşsiz bir güzelliğe sahip olduğunu belirtti.

BAYRAM YOĞUNLUĞU

Bayram tatiliyle birlikte beldeye çok sayıda turistin geldiğini de kaydeden Çalışkan, "Yaz aylarında dolup taşan beldemizde, bayram tatiliyle birlikte yerli ve yabancı turist sayısında artış görülmektedir. Kızkalesi ve çevresi, Türkiye'de yıl içerisinde güneşi en çok gören ve sıcaklık ortalamasının en yüksek olduğu bölge. Dolayısıyla beldemiz turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden birisi oluyor" dedi.

KIŞ TURİZMİNE YATIRIM

Akdeniz Oyunları'nın bölge turizmine büyük katkı sağlayacağının kaydeden Çalışkan, "Cumhuriyet tarihinin en önemli, en büyük yatırımlarından biri Mersin'e yapıldı. Spor tesisleri Mersin'in kalıcı değerleridir. Biz bu yapılan tesislerin Mersin'in turizmini uzatma açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Kış turizmine yönelik, Kızkalesi'nde de antrenman sahaları yapılırsa turizm sezonumuzu uzatabiliriz" diye konuştu.

EKSİKLİKLER VAR

Beldenin turizm denince akla gelecek merkezlerden birisi olabilmesi ve daha çok turisti barındırması için bazı eksikliklerinin giderilmesi gerektiğini vurgulayan Çalışkan, "Beldemizin temizliğine daha çok özen gösterilmeli. Sahildeki kafe ve restoranlar, tek renge boyanmalı. Bu ve benzeri sorunları ortadan kaldırdığımızda beldemiz yeni bir ufka, yeni bir güzelliğe kavuşarak dünyada tanınır hale gelir" şeklinde konuştu.

GÜZELOĞLU'NA TEŞEKKÜR
Bölgede olumsuzlukların olduğu kadar çok önemli işlerin de yapıldığını hatırlatan Hüseyin Çalışkan, "Kültür, inanç, kongre, doğa ve sağlık dahil her türlü turizm altyapısına sahip beldemiz, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nun desteği ile daha da güzelleşti. Valimiz kalemizi rengarenk ışıklandırıp, yeni iskele yaptırdı. Bu da beldemizi daha cazip bir hale getirmiştir. Yardımlarını esirgemeyen Valimize teşekkür ederiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sorunları çözerse dünyaya açılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN