Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Carettalar için tertemiz sahil

Mersin'de Akdeniz Belediyesi, caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının yumurta bıraktığı Kazanlı sahilini temizledi

Giriş Tarihi: 8.8.2013
Mersin'de Akdeniz Belediyesi, tüm dünyada nesli koruma altında olan caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının önemli yumurtlama alanlarından biri olan Kazanlı sahil bandında temizlik çalışması yaptı. Sahile çıkarma yapan ekipler, yuvalar için tehdit yaratan çöp ve sera atıklarını yuvalardan uzaklaştırarak caretta carettalara temiz bir sahil bıraktı. Sahildeki yuvaları gösteren, ancak zamanla eskiyen uyarı tabelaları da yenileri ile değiştirildi.

TABELALAR DEĞİŞTİ

Temizlik ve Fen İşleri müdürlüklerinin yaya ekipleri, Kazanlı sahil bandında bulunan Caretta yuvalarının etrafında biriken her türlü çöp ve atıkları poşetleyip sahilin dışındaki iş makinelerinin bulunduğu bölgeye taşıdı. Ayrıca sahilin etrafında biriken ve yavru carettalar için tehlike yaratan bahçe ve sera artıkları da kepçe yardımıyla kamyonlara yüklenip sahilden uzaklaştırıldı. Yine sahildeki caretta yuvalarının etrafında bulunan ancak eskiyen uyarı tabelaları da yenileriyle değiştirildi.

CARETTA YUVALARINA DİKKAT
Kazanlı sahilindeki çalışmalar hakkında bir değerlendirme yapan Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk şöyle konuştu: "Kazanlı sahilinde, nesli yok olma tehlikesi altında olan caretta carettaların yumurtlama alanlarında her yıl düzenlediğimiz temizlik kampanyasını sürdürüyoruz. Bölgede yaşayan halkımız, üreticilerimiz, piknik yapmak veya denize girmek için sahile gelen yurttaşlarımızın da caretta yuvalarına karşı duyarlı olmalarını bekliyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Carettalar için tertemiz sahil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN