Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Beyaz altın' eski günlerini arıyor

Giriş Tarihi: 10.8.2013

Türkiye'de 1970'li yıllarda 600-650 bin tonu bulan pamuk rekoltesinin yarısının karşılandığı Çukurova yöresinde, bu yıl işlenmiş haldeki ürünün 120 bin ton dolayında olması bekleniyor

Türkiye'de 1970'li yıllarda 600-650 bin tonu bulan rekoltenin yarısının karşılandığı Çukurova yöresindeki pamuk üretiminin geçmişten günümüze kadar her geçen yıl azaldığı ve bu yıl işlenmiş haldeki ürünün 120 bin ton dolayında olmasının beklendiği bildirildi. Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, Çukurova yöresinde sulamanın başladığı 1970'li yıllardan itibaren pamuk üretiminin bölge ve ülke ekonomisinde önemli bir yer edindiğini söyledi.

ÖNEMLİ BİR ÜRÜN
Türkiye'nin o yıllarda pamuk üretiminin 600-650 bin ton olduğunu, bunun 300-350 bin tonunun Çukurova'dan karşılandığını belirten Çalışkan, toplam rekolteden işlenen 300-350 bin ton lif pamuğun ülke ihtiyacını karşıladığını, kalanının ise ihraç edildiğini ifade etti. Bir zamanlar 'beyaz altın' olarak nitelendirilen pamuğun önemli ve stratejik bir ürün olduğunu vurgulayan Çalışkan, şöyle konuştu:

MISIR DAHA KARLI
"Pamuk ekilen ve beyaza bürünen alanlar daraldı. Bir zamanlar 300-350 bin ton lif pamuk üretilirken bu rakam şimdi 50-60 bin tonlara düştü. Bu yıl işlenmiş haldeki ürünün 120 bin ton dolayında olması bekleniyor. Bunun nedeni maliyetin artması, ürünün fiyatının yükselmemesi ve alternatif ürün mısırın daha kârlı olması. Pamuğun yüzde 95 oranında alternatifi mısır. Pamuk ekiminin azalmasının diğer bir sebebi de elle toplama işçisinin son yıllarda bulunamaması." Çalışkan, Türkiye'nin çok ithal ettiği bir ürün olan pamuğun üretiminin artırılması konusunda önerilerde de bulundu. Türkiye'deki pamuk üretiminin bu yıl 450-500 bin tonlara düşmesinin beklendiğini aktaran Çalışkan, tüketimin ise 1 milyon 400 bin tonlara çıkacağının tahmin edildiğine dikkati çekti.

HAVZA BAZLI ÜRETİM
Çalışkan, "Tekstil ve konfeksiyon ürünlerinin ihracatı 26 milyar dolarlarda iken, otomotiv sektörü 20 milyar dolar civarında kalıyor. Bu kadar önemli sektörün ham maddesinin daha fazla ekilmesi gerekiyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının havza bazlı üretim programı uygulaması gerekir. Bakanlığın havza bazlı üretim haritaları zaten var. Buna göre pamuk üretilebilen yerlerde pamuğun mısıra göre daha fazla desteklenmesi gerekir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Beyaz altın' eski günlerini arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN