Türkiye'nin en iyi haber sitesi

25 yılda 45 milyar dolarlık ticaret hacmi

Mersin Serbest Bölgesi, faaliyetine başladığı 1988'den bu yana, 45 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaştı

Giriş Tarihi: 12.8.2013
Mersin Serbest Bölgesi (MESBAŞ) Müdürü Edvar Mum, 1988 yılında ticaret faaliyetine başlayan bölgenin, bu güne kadar yapmış olduğu ticaret hacmini ve 2013 yılı ilk 6 ayını SABAH Güney'e değerlendirdi. Bu yıl ticaret hacminde geneli etkileyen bir azalma olduğunu belirten Mum, "2013 yılı ilk 6 ayında 1,6 milyar dolar ticaret hacmi gerçekleştirildi. 2012 yılının aynı dönemine göre göre yüzde 14 azalma var. MESBAŞ'ın 1988 yılından bugüne kadar gerçekleştirdiği ticaret hacmi ise 45 milyar dolar" dedi.

ÇELİK BORU İHRAÇ EDİLDİ
MESBAŞ'ta 158 değişik ülke ile 682 değişik malın ticaretinin yapıldığını söyleyen Mum, "Bu rakamlar, Mersin Serbest Bölgesi'nin, dünya ülkeleriyle ticaretinde çok yönlülüğünü göstermektedir. Bölgemizde ağırlıklı olarak sanayi ürünleri elleçlemeleri var. Sanayi ürünleri içerisinde, inşaat malzemeleri ve otomotiv yedek parçaları bulunuyor. Bu yıl ağırlıklı olarak çelik borunun yurt dışına çıkışı yapıldı. Bunların yanı sıra yaş sebze ve meyve, tekstil ürünleri de yer alıyor" diye konuştu.

YÜZDE BİRLİK ARTIŞ

MESBAŞ'ın tek başına sağladığı istihdamla, gerek Mersin, gerekse Türkiye için önemli bir istihdam kuruluşu olma özelliği taşıdığını kaydeden Mum, "Bölgemizde 2012 Haziran sonu itibariyle 413 ruhsatlı firma faaliyet gösterirken, 2013 yılı aynı döneminde yüzde 5 artışla 434 ruhsatlı firma faaliyet göstermiştir. 2012 yılı Haziran sonu itibarıyla bölgemizde 7 bin 800 kişi istihdam edilirken, 2013 yılı aynı döneminde sağlanan istihdam yüzde 1 artışla 7 bin 900 kişi oldu" dedi.

SURİYELİLER GELDİ

Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde yaşanan krizin etkilerinin ticaret hacmine olumsuz yansıdığını ifade eden Mum, "Son 1 yıldan bu yana ağırlıklı olarak AB ülkelerinde yaşanan gizli bir krizden bahsediliyor. Esasında bizim de ticaret hacmimize baktığımızda AB ülkeleri ve kısmen OECD ülkeleriyle ticaret hacmimizin biraz azaldığını görüyoruz. Öte yandan Suriye'nin bazı firmaları, ruhsat alarak faaliyetlerini burada sürdürme kararı aldı. Onlar da bize bir artı değer olarak dönüşdü" şeklinde konuştu. İLAVE
ALAN GEREKİYOR

836 dönümlük alanın tamamının yatırımcılara tahsis edilmiş olması nedeniyle yeni yatırım alanlarının oluşumu için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Edvar Mum, bu aşamada serbest bölgenin doğusundaki 334 dönümlük alanın da MESBAŞ sınırları içerisine alınması ve yatırımcılara hazır hale getirilmesi için çalışmalar yapıldığını belirtti. Mum şöyle konuştu: Bu alanın serbest bölge sınırları içerisine alınması, 2 bin kişiye ilave istihdam ve yıllık 1 milyar dolarlık ticaret hacmi demektir" .
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
25 yılda 45 milyar dolarlık ticaret hacmi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN