Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukurova'nın tek dokumacısı

Giriş Tarihi: 12.8.2013
Tarsus İş Geliştirme Merkezi'nde (İŞGEM) 7 yıl boyunca el dokuma tezgahında kilim, savan, sofra ve seccade üreten iş kadını Zülbiye Gülal (36), daha seri üretim olduğu için otomatik tezgah sistemine geçerken, Çukurova bölgesinde bu işi yapan tek girişimci olduğu için mutlu olduğunu söyledi. 8 yıl önce Kırkaşık bedesteninde açtığı el dokuma ürünlerini satarak işe koyulan Gülal, bir turist rehberinin önerisiüzerine el dokuma üretimine geçmiş.

TEKNOLOJİ DEVRİ
Çukurova bölgesinin tek üreticisi olarak, yüz yıllık el dokuma tezgahında ipliğe mekik ile tek tek ilmikler atarak, desenler ortaya çıkaran Zülbiye Gülal, bu sanatı bir yıl öncesine kadar el dokuma tezgahında sürdürdüğünü, ancak gelişen teknolojiye yenik düştüğünü söyledi. Cesur girişimci, yeniliklere ayak uydurmak için 2 adet otomatik dokuma tezgahı alarak biraz daha seri üretim yapmaya başladığını ifade etti.

SERİ ÜRETİME GEÇTİ

Kaybolmaya yüz tutmuş olan el dokuma sanatını annesinden öğrendiğini, çulfalık denilen tezgahlarda bu işe başladığını belirten Gülal, "Atölyem'de bin bir emekle ipliğe hayat vermeye başladım. Yüz yıllık tezgahlarda kilim, savan, seccade ve sofra yapıyordum. Ancak ekonomik koşullar nedeniyle seri üretim için o yüz yıllık tezgahları bırakıp 2 otomatik tezgah aldım. Şu anda ayda ortalama 4 bin adet sofra, bin 500 adet savan ve 750 adet kilim dokuyorum" dedi.

HEDEFİ BÜYÜK

Henüz yaşının çok genç olduğunu ve yaşadığı sürece bu işi geliştirmeye, mekiği ipliklerle buluşturmaya devam edeceğini vurgulayan Zülbiye Gülal, "Bu işi daha seri hale getirmek istiyorum. Bu işi İş Geliştirme Merkezi'nde yapmak benim için bir avantaj şu anda. Çukurova Kalkınma Ajansı'na bir proje hazırlıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova'nın tek dokumacısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN