Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siirt kent arşivi oluşturuluyor

Kültüre sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmak için kent arşivi oluşturulacak

Giriş Tarihi: 12.8.2013
Siirt İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, kent arşivi oluşturmak için çalışma başlattı. Kent kültürünün yansıtılması, sergilenmesi ve yaşatılması anlamında Siirt halkının geçmişte günlük hayatında kullanmış olduğu eski eşyalar Kültür Merkezinde kentin tarihine ışık tutmak amacıyla toplanmaya başlandı.

KENTİN HAFIZASI

Kent arşivinin, bir kentin hafızası olduğunu vurgulayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengizhan Başaran, "Yaptığımız bu çalışma geçmişe ışık tutacak ve yeni nesillerin yapacağı araştırmalarında önemli rol oynayacaktır. Kısa bir süre içinde başlattığımız bu verimli çalışmada 60'a yakın tarihi özellik taşıyan eşyayı, bağışlama yoluyla Müdürlüğümüze kazandırdık" dedi.

"BAĞIŞ YAPIN"
Müdür Başaran, "Siirtlilerden ellerinde bulunan kullanmadıkları eski eşyaları müdürlüğümüze bağışlamalarını bekliyoruz. Bağışlanan eski eşya, belge veya fotoğrafın altına bağışlayanın adı yazılarak sergilenecektir" diye konuştu. Bu arada tarihi özellik taşıyan eşyalar 29 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında İstanbul Feshane'de düzenlenecek Siirt Günleri Etkinlikleri'nde de yerini alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siirt kent arşivi oluşturuluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN