Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu hastaneyi artık deprem yıkamaz

Van'da yapımı devam eden 500 yataklı hastane, zeminine yerleştirilen sistemle depreme dayanıklı hale getirildi

Giriş Tarihi: 14.8.2013
Depremlerde çok sayıda binanın yıkıldığı Van'da, aynı acıların tekrar yaşanmaması için yapılan yeni kamu binaları, büyük depremlere dayanabilecek özelliklerle donatılıyor. Yapımı devam eden 500 yataklı Kadın ve Çocuk Hastalıkları ile Kardiyovasküler Cerrahi Hastanesi, zeminine yerleştirilen 9 metre uzunluğundaki 2 bin 300 beton kazık ve temelindeki 524 sismik deprem izolatörleriyle, Türkiye'de depreme en dayanıklı hastanelerden biri olacak.

EN SAĞLAM HASTANE
Özellikle deprem ve doğal afetlerde en çok ihtiyaç duyulan kamu binalarının başında gelen hastanelerin, afetlerden en az zararla kurtulmasını amaçlayan Sağlık Bakanlığı, kentte inşa ettiği yeni hastanelerde son teknolojik sistemleri kullanıyor. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin de bulunduğu 250 bin metrekare alan üzerinde 19 milyon iraya yaptırılan Kadın ve Çocuk Hastalıkları ile Kardiyovasküler Cerrahi Hastanesi bu yapılardan biri olmaya aday gösteriliyor.

ZEMİN İYİLEŞTİRMESİ

Hastanenin yapımını üstlenen firmanın inşaat mühendisi Taşkın Ölmez, 140 bin metrekare inşaat alanına sahip hastanenin zemininde, Türkiye'de çok nadir kullanılan ve Wet Speed Mixsing (WSM) yöntemiyle zemin iyileştirmesi yaptıklarını belirterek, bu sistemle inşaatın zeminine 9 metre uzunluğunda 2 bin 300 beton kazık yerleştirdiklerini söyledi. Ölmez, 500 yataklı inşa edilen hastanedeki 300 yatağın kadın doğum ve çocuk, 200 yatağın ise kardiyovarsküler cerrahi bölümüne ait olacağını ifade etti.

EKSTRA GÜVENLİK
İnşaatın iki bloktan oluştuğunu kaydeden Ölmez, "Zeminde kullandığımız WSM zemin iyileştirme sistemi Türkiye'de çok nadir kullanılan bir sistem. Binamızda sismik deprem izolatörleri bulunacak. Bu izolatörler sayesinde binamız, tekrar bir tehlike yaşanması durumunda ekstra güvenlikli olacak. Binada 338 kolon var ve bu kolonların her birinin üzerine izolatörler yerleştirilecek. Ayrıca 186 izolatör de merdiven ve asansör kısımlarında yer alacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu hastaneyi artık deprem yıkamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN