Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hz. İbrahim'in izi Oylum Höyük'te

Giriş Tarihi: 15.8.2013

Kilis'teki Oylum Höyük'te yapılan kazılarda, Hazreti İbrahim'in bu bölgede yaşadığına ilişkin bulgulara rastlandı. Oylum Höyük'ün Yahudi dünyasının aradığı kayıp kent Ullis olduğu sanılıyor

Kilis'te Oylum Höyük'te yapılan kazılarda Hazreti İbrahim'in bu bölgede yaşadığına dair bulgulara ulaşıldı. Kazı Başkanı, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atilla Engin, demir çağına ait Mısır kaynaklı papirüs belgede, buranın İbrahim Peygamber'in yaşadığı kent olarak geçtiğini söyledi.

ANTİK ULLİS KENTİ

Buranın antik Ullis (İllis) kenti olduğunu düşündüklerini aktaran Engin "Farklı zamanlarda Mitanni, Yamhad, Hitit, Mısır hakimiyetinde bulunan Ullis olduğu yönünde güçlü kanıtlar var. Ullis daha çok Doğu Akdeniz'de aranan bir merkez. Ullis, Akad belgelerinde geçen bir isim. Hitit belgelerinde geçen isimle eşleşiyor. Papirüs belgede bu kent, Hazreti İbrahim'in yaşadığı kent olarak geçiyor" dedi.

140 BİN LİRA BÜTÇE

Oylum Höyük'teki kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle devam ediyor. Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atilla Engin başkanlığında 60 kişilik ekibin katılımıyla başlatılan ve 140 bin lira bütçe ayrılan çalışmalar sürüyor.

DOĞU AKDENİZ'DE ARANIYOR
Özellikle Yahudi dünyasının bu kayıp kenti Doğu Akdeniz'de aradığını anlatan Doç. Dr. Atilla Engin, "Demir Çağı'na ait papirüs bir belgeye göre İllis, İbrahim Peygamber'in yaşadığı kent. Bu sansasyonel yönüyle dikkat çekecek, bölge ve ülke turizmine büyük katkı sunacaktır. Büyük İskender'e ait bir define 134 adet gümüş sikke bulunmuştur. Kazılarda dünyanın en eski cam atölyesi de bulunmuştur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hz. İbrahim'in izi Oylum Höyük'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN