Mikro kredi ile 200 yıllık bir geleneği yaşatıyorlar

Giriş Tarihi: 15.8.2013

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde yaşayan Kafkas kökenli iki kız kardeş, mikro kredi desteğiyle 200 yıllık Kafkas el sanatı olan keçe süslemesi geleneğini hayatta tutuyor

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde Kafkas kökenli iki kız kardeş, mikro kredi desteği sayesinde 200 yıllık Kafkas el sanatı olan Gorz İsting'i (keçe süslemesi) yaşatıyor. 1860'lı yıllarda Kuzey Kafkasya'dan göç etmek zorunda kalan insanların beraberinde getirdikleri özgün ve otantik kültürel değerlerin bir bölümü, Kafkas kökenli köylerde yaşatılmaya çalışılıyor. Geleneksel Kafkas el sanatları içinde yer alan ve yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan keçe süsleme sanatı da bu değerlerin bir bölümünü oluşturuyor.

KEÇE SÜSLEME SANATI

Kafkas keçe süsleme sanatında keçeye çizilen motifler kesilip çıkarıldıktan sonra boyanıyor. Boyanan motifler, kesildikleri yere tekrar dikiliyor. Dikilen motif, bütün keçe üzerinde süs özelliği göstererek, yapanın sanatını sergiliyor. Göksun ilçesine bağlı Çardak beldesinde yaşayan Remziye Yıldır (67) ve kardeşi Hatice Yıldır (52), mikro kredi uygulaması kapsamında aldıkları bin 200 lira destekle atalarından öğrendikleri keçe süsleme sanatını tekrar yapmaya başladı.

"BİR HIRSLA İŞE KOYULDUM"
Remziye Yıldır, atalarının gelip yerleştiği Göksun'da yaklaşık 50 yıldır maddi imkansızlık nedeniyle keçe süsleme sanatını yapamadığını söyleyerek şöyle konuştu: "Çocukluğum zamanında ninelerimiz yapıyordu, onlardan görmüştüm. Bu benim içimde bir uhde kaldı. Kayınvalidemden kalan eski bir keçe vardı onun motiflerini yeniden boyadım. Antika bir dikiş makinem vardı onunla diktim. Eşim, o makineyle keçeyi sattı. Ona çok üzüldüm. Buna karşı 'Bu keçeleri yaparım sana da beş kuruş vermem' diyerek bir hırsla başladım." Yıldır, keçe süsleme sanatı yapmaya karar verince mikro krediden faydalandığını belirtti. Kuzu yününden yapılan hazır keçeleri alıp süslediklerini ifade eden Yıldır, "Maraş'ta keçe yapan yerlere sipariş veriyorum, istediğim şekilde yaptırıyorum. Hazır aldığımız ham keçelerin üzerine motifleri çizip sonra onları keserek çıkartıyoruz. Çıkarttığımız bu motifleri renklerine göre boyayıp kurutuyoruz. İşin en zor tarafı boya aşaması. Boyanın açık havada yapılması gerekiyor" dedi.

ÇEYİZLERDE BULUNUYOR
Hatice Yıldır ise farklı amaçlarda kullanılan Kafkas keçelerinin her Çeçen evinde mutlaka bulunduğunu söyledi. Süslenmiş keçelerin evlerde, iş yerlerinde ve araçlarda süs eşyası olarak kullanıldığı gibi camilerde ve gelin çeyizlerinde ise seccade olarak kullanıldığını aktaran Yıldır, bu köklü kültürü yaşatmak için çalıştıklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mikro kredi ile 200 yıllık bir geleneği yaşatıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN