Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneydoğu çiftçisine büyük enerji indirimi

Giriş Tarihi: 16.8.2013

Dicle EDAŞ, tarımsal sulamada kullanılan enerji bedelinde büyük indirim yaptı. Buna göre üretici, sulama için kullandığı enerjinin yaklaşık 5'te 1'ini ödeyecek

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki çiftçiler tarımsal sulamada kullandıkları enerjinin yaklaşık yüzde 20'sini ödeyecek. GAP'ın sulama kısmının henüz tamamlanamaması nedeniyle Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır başta olmak üzere bölge genelindeki illerde yaklaşık 25 bin üretici kendi imkanlarıyla kazdıkları kuyular sayesinde yeraltı suyu ile tarlasını suluyor. Ancak yeraltından suyun çekilmesinde kullanılan elektrik bedelinin pahalı olması nedeniyle çiftçilerin büyük kısmı bu enerjiyi kaçak kullanıyor.

UZLAŞMAYA VARILDI

Dicle EDAŞ, çiftçilerin bu sıkıntısını sona erdirmek ve enerji kullanımının düzenli hale getirilmesi amacıyla yeni bir çalışma başlattı. Bu amaçla bölgedeki tüm illerde sulama birlikleri, ziraat odaları ve tarım müdürlükleri temsilcileriyle yapılan toplantıların ardından Dicle EDAŞ ve üreticiler uzlaşmaya vardı. Genel Müdür Murat Karagüzel, tarımsal sulamada kullanılan enerji bedeli fiyatında büyük indirim yaptıklarını söyledi.

FARKLI SEÇENEKLER

Bu yıl için geçerli olacak uygulamaya göre isteyen üreticilerin trafo gücü, suladıkları alan miktarı veya kuyu başına ödeme yapacağını bildiren Karagüzel, "1 Temmuz 2013 ile 31 Aralık 2013 tarihleri arasındaki tüketim için isteyen üretici dönüm başına 60 lira, kuyu başına 7 bin lira veya trafo gücüne göre ödeme yapacak. 50 KVA kurulu trafo gücü olan 4 bin lira, 100 KVA için 5 bin lira, 160 KVA için 6 bin lira, 250 KVA için 8 bin lira ve 400 KVA için 10 bin lira ödeyecek" dedi.

DAHA AZ TÜKETİM

Yörede tarımsal sulamaya dönük elektrik kullanımının çok yüksek miktarlarda olduğunu ve bunun büyük kısmının kaçak kullanımdan oluştuğunu vurgulayan Karagüzel, "Biz kaçak kullanımların polisiye tedbirlerle çözülemeyeceğini biliyoruz. Abonelerimizin israf etmeden daha az elektrik kullanarak daha fazla iş yapma şeklinde tüketim yapmalarını amaçlamaktayız. Bunun dışında bazı teşviklerimiz daha olacak. Bunlarla kaçak kullanımını azaltmayı planlıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneydoğu çiftçisine büyük enerji indirimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN