Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısırın fiyatı düşük, kalitesi yüksek oldu

Mısır fiyatının 696 lira olarak belirlenmesi çiftçileri memnun etmezken rekoltenin ve kalitenin yüksek olması sevindirdi

Giriş Tarihi: 16.8.2013
Destekleme primleriyle birlikte tonu 696 lira olarak ilan edilen mısıra Tarsus çiftçisi bu yıl büyük rağbet gösterdi. Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, "Biz fiyatı 700 liranın üzerinde bekliyorduk. Ancak 696 lira olarak açıklandı. Tarsus'ta bu yıla kadar 230 bin dekar alanda mısır ekiliyordu. Bu yıl 400 bin dekar alanda mısır üretimi yapıldı. Fiyat memnun edici değil ama rekolte ve kalite çiftçiyi memnun etti" dedi.

5 MİLYON TON

Mısır hasadına başlandığını ve üreticilerin dekar başı 1,4 ton dolayında verim aldığını ve ürünlerin kaliteli olduğunu söyleyen Ergezer, bu yıl toplam mısır rekoltesinin 600 bin tonun üzerinde olacağını belirtti. Yenice'de Toprak Mahsulleri Ofisi alım merkezi açılmasının sevindirici olduğunu kaydeden Ergezer, Türkiye'nin ihtiyacın 3,5 milyon ton civarında olduğunu, rekoltenin ise 5 milyon tona yakın olduğunu ifade etti.

TARIM SANAYİSİ
Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer ayrıca yıllardan beri Mersin'in Tarsus ilçesinde tarıma dayalı sanayinin kurulmasını istediklerini ve yatırımcılara bu yönde çağrılarda bulunduklarını ifade ederek, "Çağrılarımıza rağmen bir tarım bölgesi olan Tarsus'ta tarıma dayalı sanayi tesisleri kurulamadı. Devletimizin bu konuda yatırımcıyı da teşvik etmesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısırın fiyatı düşük, kalitesi yüksek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN