Limon her derde deva

Limonun insan sağlığına yararları saymakla bitmiyor. Cilt bakımından hastalıklara kadar hemen her derdin ilacı vitamin deposu limon

Giriş Tarihi: 20.8.2013
Günlük yaşantımızda devamlı kullandığımız ve belki de faydalarından bihaber olduğumuz birçok besin tüketiyoruz. Bunlardan biri de hatta belki de en etkili olanı limon. SABAH Güney olarak uzman doktorlarla görüştük ve limonun faydaları hakkında bilgiler edindik. Mutfağımızdan eksik etmediğimiz, sürekli kullandığımız limon aslında bizi birçok sağlık sorunundan koruyor.

"TAŞI ÖNLÜYOR"
Limonata suyunun vücuttaki sitrat miktarını arttırarak böbrek taşına karşı koruyucu rol oynadığını söyleyen Mersin Üniveristesi Tıp Fakültesi Üroloji bölümünden Prof. Dr. Erim Erdem "Bol bol limon suyu ve limonata içmek, idrarın içindeki bazı maddelerde taş oluşumunu önler. Limonda sitrik asit yani bol miktarda sitrat olduğundan limon suyu içmenin koruyucu etkisi var" dedi.

HASTALIKLARA KALKAN

KBB uzmanı Dr. Hakan Erdibil, başta limon olmak üzere narenciyenin gribal enfeksiyonlar için adeta bir kalkan görevi üstlendiğini söyledi. Limonun C vitamini deposu olduğunu ve vücudun direncini arttırdığı için enfeksiyon hastalıklarını daha kolay atlatmaya yardımcı olduğunu anlatan Erdibil, "Günde bir bardak içilen limonata, hastalığa yakalanma riskini azaltır" diye konuştu.

AĞIZ SAĞLIĞI İÇİN

Limon kabuklarında bulunan d-limonene isimli maddenin çok güçlü bir cilt dostu olduğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Zafer Şentut, "D-limonene, narenciye yağında bulunan ve tümör gelişimini engelleyerek cilt kanseri riskini önemli ölçüde düşüren bir bileşkendir" dedi. Diş Hekimi Süleyman Çetinkaya da "Ağız sağlığında en önemli etken tükürüktür. Limon yemek tükürük salgısını arttıracağı için çürüklerin önlenmesine ciddi katkıları olur" ifadelerini kullandı.

SELÜLİT DÜŞMANI
Dozunu aşmadan günde 1 limonun neredeyse her derde deva olduğunun altını çizen Diyetisyen Elif Burcu Tatlı ise şunları söyledi: "Sabah uyandığınız da bir bardak limonlu sıcak su tüketmek kilo kaybetmenize yardımcı olur, vücudunuzdaki sıvı miktarını korur, sindiriminizi rahatlatır. Limon ve limon suyu vücuttaki yağları temizler. Su vücuttaki sıvı ihtiyacını karşılar. Ayrıca sindirim sistemi asiditesini arttırarak kalsiyum emilimine de yardım eder."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Limon her derde deva
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN