Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şirvanlı kız öğrencinin hukuk fakültesi sevinci

Şirvanlı Mefiat Çeber, kaymakamlığın desteğiyle dershaneye giderek hazırlandığı üniversite sınavında hukuk fakültesini kazandı

Giriş Tarihi: 20.8.2013
Siirt'in Şirvan ilçesinde yaşayan Mefiat Çeber, kaymakamlığın desteğiyle dershaneye giderek ve evlerinin bir odasını 10 kardeşi ile vardiyalı kullanarak hazırlandığı üniversite sınavında Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandı. Mefiat, bu yıl mezun olan öğrencilerden yüzde 58'inin üniversiteye yerleşmeye hak kazanarak büyük başarıya imza atan Şirvan'da hukuk fakültesini kazanan ilk kız öğrenci oldu.

48 ÖĞRENCİ KAZANDI

Kaymakam Zafer Öz'ün ilçedeki başarı oranının artırılması için öğretmenler, idareciler ve kanaat önderleri ile yaptığı toplantılar sonrası eğitimde fiziki şartlar düzeltildi, LYS ve SBS'ye hazırlanan öğrenciler SODES kapsamında hazırlanan projelerle dershaneye gönderildi. Hayata geçirilen projelerin meyvelerini vermeye başladığı ve geçen yıl 10 öğrencinin üniversiteye girmeye hak kazandığı ilçede, bu yıl 48 öğrenci üniversiteli oldu. Mefiat Çeber, 9. sınıftan bu yana en büyük hedefinin hukuk fakültesinde okumak olduğunu söyledi. Eğitimini Şirvan'da tamamladığını anlatan Çeber, 11 ve 12. sınıfta okurken kaymakamlığın hayata geçirdiği proje ile Siirt'te dershaneye gitme imkanı bulduğunu belirtti. Çeber, 10 kardeşi ile bir odayı sırayla kullanmak suretiyle üniversiteye hazırlandığını anlatarak, "İlçenin hukuk fakültesini kazanan ilk kız öğrencisi olmanın mutluluğunu yaşıyorum" dedi.

4 ÇOCUĞUNU OKUTTU

Baba Feyzullah Çeber de inşaatlarda çalışarak, zaman zaman da şoförlük yaparak evinin geçimini sağlamaya çalıştığını söyledi. Çocuklarından birinin üniversite mezunu olduğunu, ikisinin üniversitede okuduğunu anlatan Çeber, "Mefiat'ın da üniversiteyi kazanması bizi çok mutlu etti. Çocuklarıma ders çalışmaları için sadece bir oda ayırabildik. Bu şartlarda başarıya ulaşmaları bizi gururlandırıyor" diye konuştu. Kaymakam Zafer Öz, 2011 yılında göreve başladığında öğretmenler, okul idarecileri ve kanaat önderleri ile bir eğitim şurası gerçekleştirdiklerini belirterek, bu kapsamda eğitimde yaşanan sorunları tespit ettiklerini belirtti. İlçenin eğitimdeki başarı oranını artırmak için harekete geçtiklerini dile getiren Öz, hayırsever vatandaşların yüzde 90 katkısıyla okulların fiziki şartlarını iyileştirdiklerini ve bu çabanın meyvesini aldıklarını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şirvanlı kız öğrencinin hukuk fakültesi sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN