Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Define avcılarının yeni hedefi travertenler oldu

Başkale'deki travertenler, suyun sarı olması nedeniyle burada hazine bulunduğunu sananlar tarafından tahrip ediliyor

Giriş Tarihi: 21.8.2013
Van'ın Başkale ilçesinde bulunan ve görüntüsüyle Pamukkale'yi andıran travertenler, akan suyun sarı renge çalması nedeniyle burada hazine bulunduğunu düşünen definecilerin hedefi haline geldi. Bölgede yaşanan terör olayları nedeniyle adı fazla duyulmayan Başkale Travertenleri, çözüm süreciyle birlikte yerli ve yabancı çok sayıda turistin ziyaret ettiği mekan haline geldi.

SÖYLENTİ İLE BAŞLADI
İlçeye 35 kilometre uzaklıktaki Dereiçi köyünde bulunan travertenler, sadece turistlerin değil, define avcılarının da gece saatlerinde uğradığı ve akan suyun rengi nedeniyle tahrip edildiği bir mekana dönüştü. 'Travertenlerde büyük hazine var' söylentisi nedeniyle bu doğal güzelliğin tahrip edildiğini belirten yöredeki vatandaşlar, define avcılarının akan suyun renginin sarıya çalması sebebiyle burada hazine olduğunu düşündüklerini aktardı.

KORUMA ALTINA ALINACAK

Kaymakam Murat Büyükköse, bölgenin sit alanı olması için çalışmalara başladıklarını belirterek, "En kısa zamanda orayı koruma altına almak için başlattığımız yazışmaları devam ettiriyoruz. Albayrak köyündeki Aziz Bartelemous Kilisesi için de bu yolu izlemiştik ve şu anda kilise korunuyor. Burası için de aynı yöntemi uygulamaya çalışıyoruz. Fakat bölge halkının da bu süreçte olası define kazılarında bize hemen bilgi vermesi gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Define avcılarının yeni hedefi travertenler oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN