Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şefkat Evi için destek gerekli

Balcalı Hastanesi'nde hasta yakınlarının bahçede yatıp kalkmasının önüne geçmek için ikinci Şefkat Evi yapılacak

Giriş Tarihi: 23.8.2013
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde neredeyse kuruluşundan bu yana yaşanan ve 70 kişilik Şefkat Evi açılmasına rağmen çözülemeyen 'hasta yakınlarının konaklaması' sorunu, bu kez kökünden halledilecek. Bunun için 100 kişilik bir Şefkat Evi yaptırmak istediklerini belirten Başhekim Prof. Dr. Yeşil Taşova, "Yaklaşık 2 milyon liralık bir harcama ile kurulacak Şefkat Evi, hasta yakınlarının bahçede ya da açık havada konaklamasını önleyecek. Hayırsever yurttaşlarımızı göreve davet ediyoruz. Destek verenin adını vereceğiz" dedi.

MEVCUT TESİS YETMİYOR

Balcalı Hastanesi'nin uzun yıllardır bölgeye hizmet verdiğini, çevre illerden hastaların şifa aramak için geldiğini belirten Prof. Dr. Taşova, "Yoğun bakımdaki hastaların yakınları hastaneden ayrılmak istemiyor. Şehir merkezi uzak olduğu için mecburen hastanede kalıyorlar. Bu yüzden bahçede ve bulabildikleri boş yerlerde kilimlerin, kartonların üzerinde günlerce yaşam sürdürüyorlar. Bu görüntü insanın içini parçalıyor" dedi. Hele soğuk kış aylarında tamamen rezil bir yaşam sürüldüğünü sözlerine ekleyen Taşova, "Bu yüzden Şefkat Evi projemizin hayata geçmesi gerek" diye konuştu.

OTEL DE YAPILACAK

Hayırseverleri göreve davet eden Prof. Dr. Yeşim Taşova, "Kemal Aslan adlı bir hayırseverimizin katkıları ile yapılan 70 kişilik Şefkat Evi şu anda hizmet veriyor. Şimdi sırada 100 kişilik Şefkat Evi var. Kişi ya da kurumlar bu işi üstlenebilir. Eğer ikinci Şefkat Evi'ni kurabilirsek zor durumdaki hasta yakınlarını sıkıntılı durumdan kurtarmış olacağız" dedi.. Başhekim Prof. Dr. Yeşim Taşova, bu arada üniversite yönetiminin de bir otel yapmayı planladığını, cüzi bir ücret alınacak otelin de yine hasta yakınlarına hizmet vereceğini, her iki projenin hayata geçirilmesiyle hastane çevresinde ilkel görüntülerin ortadan kalkacağını belirtti.

YOĞUN BAKIMDA BÖLGE LİDERİ

Başhekim Prof. Dr. Yeşim Taşova öte yandan hastanedeki geliştirme ve yenileme çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Dahiliye Yoğun Bakım, Solid Organ Nakli Servisi, Kemik İliği Transplantasyon Servisleri ve Aferez Ünitesi'nin modernleştirildiğini kaydeden Prof. Dr. Taşova, "Dahiliye Yoğun Bakım'da 4 negatif basınç odalarının yanı sıra tüm odalarda artık hastaların merkezi sistemle takibini sağlayan görüntülü monitör takip sistemi mevcut. Kemik İliği Transplantasyon Servisi'nde de odaların hepsi pozitif basınçlı hale geldi. Bu servisin donanımını Çocuk Kanser Derneği yaptı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şefkat Evi için destek gerekli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN