Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğal afetin faturası 1 milyon 100 bin lira

Giriş Tarihi: 24.8.2013
Hatay'ın Dörtyol ilçesine bağlı Karakese beldesinde 19 Temmuz'da meydana gelen, Çökek yaylasında 5 kişinin hayatını kaybettiği heyelan ve selin neden olduğu hasarın ekonomik boyutu da gün yüzüne çıkmaya başladı. Belediye Başkanı Yusuf Soylu, beldenin uğradığı maddi hasarın 1 milyon 100 bin lira olduğunu söyledi.

İSALE HATTINDA HASAR
Başkan Soylu, "Doğal afetlerin insanlarda bıraktığı izler maalesef silinemiyor. Çökek yaylamızda 5 vatandaşımız hayatını kaybederken Karakese beldemizde ise büyük oranda hasar oldu. Yaşanan felaketin hemen sonrasında yardımımıza koşan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Çevremizdeki bütün belediyeler bizlere iş makineleri ve çalışanlarıyla büyük destek oldular. Onların destekleri sayesinde yollarımız tamamen açıldı, vatandaşlarımız rahatlıkla kullanabiliyor. Yayladan gelen suyumuzun isale hattında çok büyük bir hasar vardı. Geçtiğimiz hafta yayla suyumuzu beldemize tekrar ulaştırdık" dedi.

ZORLUK ÇIKARMADI

Başbakanlık Acil Afet Başkanlığı'ndan henüz hiçbir yardımın beldelerine ulaşmadığını da belirten Başkan Yusuf Soylu; "Afet sonrası en büyük hasar Karakese beldemizin içerisinde oluştu. Gökdere, Rabat ve Akdaş derelerimizden çok ciddi miktarda su ile birlikte malzeme geldi. Gelen selin oluşturduğu maddi hasar bizim ilk yaptırdığımız tespitle 1 milyon 100 bin lira civarında idi. Biz bu rakamı Afet İşleri Daire Başkanlığı'na bildirdik. Bu dönemde çok sayıda esnafımız ihtiyaç duyduğumuz malzemeyi bizlere temin etmede ve ulaştırmada hiçbir güçlük çıkarmadı. Ödeme hususunda ise bir ay geçmiş olmasına rağmen bizleri zorlamadılar. Onlara da teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğal afetin faturası 1 milyon 100 bin lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN