Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyagöz'den önemli bir adım

Giriş Tarihi: 25.8.2013

Dünyagöz Hastaneler Grubu, yaşlılık hastalığı olarak bilenen katarakt hastalığının muayenesi ve ameliyatı için hastalardan fark ücreti almıyor

17 yıldır sağlık sektöründe hizmet veren Türkiye'nin ilk branş hastanesi Dünyagöz Hastaneler Grubu, SGK'lı hastalar için önemli bir hizmet başlattı. SGK'lı hastaların talebine kayıtsız kalmayan Dünyagöz, katarakt muayene ve ameliyatını fark ücreti almadan yapma kararı aldı. Dünyagöz Adana Başhekimi Prof. Dr. İlter Varinli, başlatılan çalışma neticesinde vatandaşların bir yıl süreyle bu hizmetten yararlanacağını belirtti.

MALİYETİ ÇOK YÜKSEKTİ

Alınan önemli kararı Yönetim Kurulu Başkanı Eray Kapıcıoğlu'nun açıkladığını belirten Başhekim Varinli, bugüne kadar katarakt ameliyatlarında SGK'lı birçok hastaya hizmet veremediklerini söyleyerek, "Bunun temel nedeni Sağlık Bakanlığı'nın verdiği düşük SUT fiyatları ve katarakt ameliyatının yüksek maliyetiydi" dedi. Belli bütçelerde tasarrufa gidilerek yönetim kurulu kararı ile bu hizmeti başlattıklarını ifade eden Varinli, katarakt tedavisinin tek çaresinin ameliyat olduğunu söyledi.

60 YAŞ ÜSTÜNDE GÖRÜLÜYOR

Prof. Dr. Varinli, kataraktın göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşması olduğunu ifade etti. Bu durumun buğulaşmış bir camın arkasından bakmak gibi olduğunu belirten. Varinli "Katarakt 60 yaş üstü kişilerde görülen bir göz hastalığı olmakla beraber yeni doğan bebeklerde, şeker hastalarında, göze gelen fiziksel darbeler sonrası ve uzun süreli kortizonlu ilaç kullanan kişilerde görülebilen bir hastalıktır" dedi. Varinli, kataraktın göz kamaşması, görmede azalma, okuma zorluğu gibi belirtilerinin bulunduğuna belirtti.

TC KİMLİK NUMARASI YETERLİ

Dünyagöz Adana Hastane Müdürü Serkan Şendilli ise vatandaşların mağdur oldukları bu durum nedeniyle, belli bütçelerinde tasarrufa gittiklerini belirterek, "Yurtdışından malzeme temin ettiğimiz firmalardan grup olarak indirim aldık. İnsanlarımız katarakt ameliyatını ve muayenesini sadece vatandaşlık numaraları ile gelip olabilecekler. FDA onaylı IQ merceklerle yapılacak ameliyata fark ödemeyecekler. 444 4 469 Alokatarak projemiz sayesinde bu imkândan faydalanmayan hastamız kalmayacak ve herkes sağlıklı gözlerle yaşamını sürdürecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyagöz'den önemli bir adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN