Tarihe geçti

Giriş Tarihi: 26.8.2013

Kahramanmaraşlı engelli yüzücü Beytullah Eroğlu Türkiye'ye ilkleri yaşattı. Kanada'da düzenlenen Yüzme Dünya Şampiyonası'nda Eroğlu, ilk defa final yüzen engelli oldu

Kanada'da düzenlenen 2013 IPC Yüzme Dünya Şampiyonası'nda kelebek ve sırtüstü stillerinde dünya dördüncüsü, 200 metre karışıkta da dünya altıncısı olan engelli Beytullah Eroğlu, ilk defa final yüzen sporcu olarak yüzme branşında Türkiye spor tarihine geçti. Eroğlu, 12-18 Ağustos'ta Kanada'da yapılan dünya şampiyonasında 50 metre kelebek, 50 metre sırtüstü ve 200 metre karışık branşlarında yarıştığını söyledi. Şampiyonaya çok iyi hazırlandığını anlatan Eroğlu, "Asıl umudum 50 metre kelebekte başarı elde etmekti ama 1 saniye ile kaçırdım. 50 metre sırtüstü branşında üçüncülük bekliyordum. Yarışta çok iyi gidiyordum ama 7 saliseyle bronz madalyayı kaybettim. 200 metre karışıkta ise dünya altıncısı oldum" dedi. Eroğlu, "İlk defa tarihimizde final yüzen engelli yüzücüydüm. İlk defa madalyaya bu kadar yakın olan yüzücü de bendim. Ülkeme ilkleri yaşattım" diye konuştu.

HEDEF 2016 RİO OLİMPİYATLARI
Babası ve amcasının en büyük destekçisi olduğunu ifade eden milli yüzücü Eroğlu, antrenörü Fuat Özsaatçi'ye ve kendisini yetiştiren Bedensel Engelliler Yüzme Milli Takımı Antrenörü Osman Çullu'ya teşekkür etti. Eroğlu'nun antrenörü Fuat Özsaatçi ise sporcunun 2013 IPC Yüzme Dünya Şampiyonası'nda Türkiye adına yüzme branşında ilkleri yaşattığını söyledi. Özsaatçi, Beytullah'ın 2016 Rio Olimpiyatları'na hazırlanacağını belirterek, başarı beklediklerini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihe geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN