Düğünde başlayan kan davası dostlukla sona erdi

Giriş Tarihi: 27.8.2013

Bir düğünde damadın kardeşinin, maganda kurşunuyla ölmesiyle akrabalar arasında başlayan kan davası başka kan dökülmeden bitti

Şanlıurfa'nın Bozova ilçesinde bir düğünde damadın kardeşi 23 yaşındaki Ekrem Demir'in, bir maganda kurşunuyla hayatını kaybetmesi sonucu 2 ay önce başlayan kan davası barışla sonuçlandı. Husumetli aşiret mensupları el sıkışıp barışarak aralarındaki kan davasına son verdi.

HALAY ÇEKİYORDU

23 Haziran 2013 günü meydana gelen olayda Taşlıdere köyünde yaşayan Demir ailesinin, oğulları Mehmet Demir için düzenlediği düğün töreninde peş peşe silahlar ateşlendi. Silahlardan seken bir mermi, damadın o sırada halay çeken kardeşi 23 yaşındaki Ekrem Demir'in başına isabet etti. Kanlar içinde yere yığılan genç, kaldırıldığı Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

DERNEK MÜDAHALE ETTİ

Ekrem Demir'in yaşamını yitirmesinin ardından Atmani aşiretine mensup Demir ile Kaya aileleri arasında kan davası başladı. Aynı köyde yaşayan aşiret mensupları arasındaki kan davasının büyümemesi için devreye Şanlıurfa'daki Toplumsal Barışı Sağlama Derneği Başkanı Dr. Feridun Öncel girdi. Bugüne kadar Şanlıurfa'da çok sayıda kan davalı aile ve aşiretleri barıştıran Feridun Öncel yörenin tanınmış simalarından Hacı Ahmet Toprak ve İsmet Yavuklu ile birlikte taraflarla görüşmeler başlattı. Yapılan görüşmeler sonucunda aynı aşirete mensup kan davalı aileler barışmaya ikna edildi. Tarafların barışmayı kabul etmesinin ardından bir barış töreni düzenlendi. Galip Kuşçuoğlu Camisi külliyesinde gerçekleşen barış törenine Toplumsal Barışı Sağlama Dernek Başkanı Dr. Feridun Öncel kan davalı ailelerin mensubu olduğu aşiret üyeleri, yörenin tanınmış simaları ile kan davalı Demir ve Kaya ailelerinin fertleri katıldı. Okunan barış duasının ardından Kaya ailesinin ileri geleni Nihat Kaya ile Demir ailesinin ileri geleni Hasan Kaya el sıkışıp öpüşerek barıştı. Daha sonra iki ailenin diğer fertleri bir birleriyle el sıkışarak yaklaşık 2 ay önce aralarında başlayan kan davasına son verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düğünde başlayan kan davası dostlukla sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN