Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karakoyun Deresi'nde Fırat'ın suları akacak

Giriş Tarihi: 31.8.2013

Şanlıurfa'nın çılgın projesi olan Karakoyun Deresi peyzaj çalışmaları, başlandığı günden itibaren 270 günde bitecek

Şanlıurfa'nın çılgın projesi olarak adlandırılan Karakoyun Deresi'nde Fırat Nehri'nin suyunun akıtılması ve derenin peyzaj çalışmalarıyla ilgili projesi tam gaz devam ediyor. Şanlıurfa Belediyesi'nin, hazırladığı projeye yönelik çalışmalarda önemli bir mesafe alındı. Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Hemşerilerim 2014'ün nisan ayında burayı gezi alanı olarak görecek" dedi.

270 GÜNDE BİTECEK

2013 yılının ilk ayında ihalesi yapılan ve 28 Ocak'ta da yer teslimi gerçekleştirilen Karakoyun Deresi peyzaj çalışmaları yaklaşık 20 dönümlük bir alanı kapsıyor. Karakoyun Deresi üzerinde bulunan Hızmalı Köprü ve Millet Köprüsü arasında yoğunlaşan çalışmaların, başladığı günden itibaren 270 günde tamamlanması hedefleniyor. Karakoyun Deresi'ndeki peyzaj çalışmasına 2 milyon 753 bin 584 lira harcanacağı bildirildi. Üzerinde 2 köprü ve 1 su kemeri bulunan Karakoyun Deresi'nde yapılacak çalışmalarda, aydınlatma, kamelyalar, yürüyüş yolları, kafeteryalar, yöresel bitkiler ve çiçeklendirmeler yer alacak. Köprüler ve su kemerine ek olarak karşıdan karşıya geçmek için tarihi dokuya uygun 2 adet çelik köprü de yapacak olan Şanlıurfa Belediyesi, Samsat Meydanı'nın Karakoyun Deresi ile bütünleşmesi için çalışmalarına hız verdi.

NİSAN'DA AÇILACAK
Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Karakoyun Deresi'nde çalışmalar beklediğimiz hızda ilerliyor. Karakoyun Dersi'nden Fırat'ın suları akacak. Su akıtıldığında Şanlıurfa'nın yeni bir yüzü ortaya çıkacak. Burası tam bir gezi alanına dönüştürülecek. İnşallah hemşerilerim 2014'ün nisan ayında burayı bir gezi alanı olarak görecek" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karakoyun Deresi'nde Fırat'ın suları akacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN