Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yakın Doğu Üniversitesi yeni veteriner adaylarını bekliyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde 2009'da kurulan Veteriner Fakültesi, yeni eğitim yılı için hazır

Giriş Tarihi: 31.8.2013
Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East University Nicosia Cyprus) Veteriner Fakültesi 2 Kasım 2009 tarihinde, üniversitenin o dönem 15'inci fakültesi olarak akademik hayatına başladı. Yakın Doğu Üniversitesi'nde görevlendirilen Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Memduh Esendal, fakültenin kurucu dekanı olarak atandı. İngilizce Hazırlık Okulu'na kayıtlı 11 öğrencisi ile 2009-2010 eğitimöğretim yılında akademik hayatına başlayan Veteriner Fakültesi 2012- 2013 eğitim-öğretim yılında İngilizce Hazırlık Okulu, 1'inci sınıf, 2'nci sınıf ve 3'üncü sınıfa kayıtlı toplam 98 öğrencisi ile lisans eğitimine devam ediyor. Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Veteriner Fakültesi ÖSYS'den sayısal MF-3 puan türü ile öğrencilerini kabul ediyor. ÖSYM tarafından 100 öğrenci kontenjanı tanınmış olan YDÜ Veteriner Fakültesi, ÖSYS sınavında öğrencilerine yüzde 25 - yüzde 50 arasında değişen burs imkânları sunuyor. Yine dikey geçiş sınavı ile sayısal puan türünden öğrenci kabul eden Veteriner Fakültesi'ni tercih eden öğrencilere yüzde 50 burs imkânına ek olarak, ilk 3 tercih içerisinde yapılan seçimlerde ekstra yüzde 15 burs imkânı sunmaktadır. Bunlara ek olarak KKTC vatandaşlarına yapılan özel yerleştirme sınavı ile öğrenci kabul eden fakülte, yine KKTC öğrencilerine de yüzde 50 burs imkânı veriyor.

AVRUPA STANDARTLARI

KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile imzalanan protokol gereğince fakültede eş zamanlı olarak veteriner hekimliği doktora eğitimi de sürdürülüyor. Fakültenin gerek akademik yapılanması, gerekse ders programları Avrupa'da veteriner hekimlik eğitimini standardize ederek düzenleyen ve eğitim kurumlarını akredite eden Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği'nin (EAEVE) ve Avrupa Veteriner Hekimler Federasyonu'nun (FVE) direktifleri ve standartları göz önünde bulundurularak düzenleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yakın Doğu Üniversitesi yeni veteriner adaylarını bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN