Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zaferin coşkusu dün yaşanmış gibi

Cumhuriyet yolunda işgalcilerin mağlup edildiği 30 Ağustos'un yıldönümü coşkulu törenlerle kutlandı

Giriş Tarihi: 31.8.2013
Mustafa Kemal önderliğindeki Türk ordusu ve milletin yürüttüğü Kurtuluş Savaşı'nın başarıyla sonuçlandığı 30 Ağustos 1922 zaferi, 91 yıl sonra bölgemizde de renkli gösterilerle kutlandı. Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü törenlerine katılanlar, Cumhuriyete giden yolda kritik bir başarı olan zaferin coşkusunu o günlerin heyecanıyla yeniden yaşadı. Askerlerin törenlerdeki gösterileri, alkışlarla izlendi.

ADANA'DA ŞİİRLİ OYUNLU

Zafer Bayramı'nın 91'inci yıldönümü kutlamaları Adana'da geniş bir katılımya yapıldı. Etkinlikler, Vali Hüseyin Avni Coş, 6'ncı Kolordu Komutanı Tümgeneral Satı Bahadır Köse ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın, Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başladı. Ardından Vali Coş makamında kutlamaları kabul etti. Bayram coşkusu daha sonra İstasyon Meydanı'nda Uğur Mumcu Bulvarı'nda devam edildi. Buradaki törende, Coş, Köse ve Aldırmaz, vatandaşların bayramlarını kutladı. Törende 6'ncı Kolordu Komutanlığından bir subay günün anlamını belirten konuşma yaptı. Öğrenciler ve bir gazinin şiir okuduğu kutlama töreni, askeri bando eşliğinde halk oyunları gösterileri ve resmi geçidin ardından sona erdi.

MERSİN'DE ÇELENK KRİZİ

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlamalarında Atatürk Anıtı'na çelenk sunma krizi yaşandı. Ulusal bayramlarla ilgili yönetmelik değişikliği gereğince CHP, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) çelenkleri polis tarafından tören alanına alınmadı. Bunun üzerine slogan atan partililer ve dernek üyeleri durumu protesto etti. Resmi törenin ardından CHP, ADD ve ÇYDD üyeleri çelenklerini tekrar koymak istedi. Polisler resmi törenin henüz sona ermemesinden dolayı yine izin vermedi. CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, polis arama noktasına gelerek çelenkleri aldı ve alana geçirip anıta konmasını sağladı. Çelenkler anıta konuldu. Ancak Vali Güzeloğlu'nun halkı selamlaması ve resmi geçidin yapılacak olması nedeniyle çelenkler yeniden kaldırıldı. Partililer ve STK üyeleri, yine sloganlar atarak duruma tepki gösterdi. Ardından resmi geçit töreni yapılarak tören sona erdi.

GAZİANTEP GÜN BOYU KUTLADI

Zafer Bayramı kutlamaları gün boyu devam etti. İlk tören Demokrasi Meydanı'nda yapıldı. Törene Gaziantep Valisi Erdal Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş, Atatürk büstüne çelenk sundu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Vali Ata, makamında tebrikleri kabul etti. İstasyon Meydanı'nda devam eden törende Vali Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey ve Garnizon Komutan Tuğgeneral Güneş, vatandaşların bayramının kutladı. Daha sonra, Zafer Koşusu'nda dereceye giren öğrencilere madalya ve ödülleri verildi. Program gaziler, askeri birlikler, polis birlikleri ve öğrencilerin tören geçişiyle son buldu. Zafer Bayramı kutlamaları çeşitli etkinliklerle bütün gün sürdü.

ŞANLIURFA'DA SÖNÜK GEÇTİ
Bayram kutlamalarına askerler büyük katılım sağlarken, sokaklardaki törenlere vatandaşlar ilgi göstermedi. Kutlamalar kapsamında ilk olarak Şehitlik Anıtı'na çelenk konuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Vali Celalettin Güvenç, Valilik'te kutlamaları kabul etti. Resmi geçit töreninde askerler gövde gösterisi yaparken, vatandaşlar fazla ilgi göstermedi.

MARDİN'DE COŞKULU KUTLAMA

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında Mardin Valiliği'nde tören düzenlendi. Tören, Vali Ahmet Cengiz, Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu ve Mardin Tugay Komutanı Tuğgeneral Celalettin Çoban'ın Atatürk büstüne çelenk koymasıyla başladı. Vali Cengiz ve törene katılanlar, daha sonra Valilik önünde yapılan askeri törene katıldı. Askeri geçit töreninde Vali Ahmet Cengiz, kendisine refaket eden Belediye Başkanı ve Tugay Komutanı'yla askerleri ve halkı selamladı. Tören, sancak ve resmi geçit töreni ile sona erdi.

Ziya RAMOĞLU-Yasemin TOKLUCU -Adsız GÜNEBAKAN -Mehmet YILDIRIM -Ekrem ARSLAN/ ADANA-MERSİN-GAZİANTEP-ŞANLIURFA-MARDİN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zaferin coşkusu dün yaşanmış gibi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN