Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antika benim hayat iksirim

Giriş Tarihi: 1.9.2013
Mersin'in merkez Akdeniz ilçesi Zeytinlibahçe Caddesi üzerinde antika dükkanı işleten 85 yaşındaki Mehmet Nurettin Culhacı, çoğu 60-70 yıllık ve daha eski olan plak, saat, gramofon, pikap, teyp, fotoğraf, para, radyo, daktilo, telefon ve şamdan gibi eşyaları meraklılarıyla buluşturuyor. Culhacı'nın dükkanına gelenler zamanda yolculuk yapıyor.

HOBİ DİYE BAŞLADI

Köylerden, mahallelerden antika toplayan Mehmet Nurettin Culhacı, bu işe hobi olarak başladığını ve sonra da mesleğe dönüştürdüğünü söyledi. Aslında lokantacı olduğunu söyleyen Culhacı, "Antika benim her şeyim. Çocukluğumdan bu yana antikalara merakım vardı. Ama sonunda istediğim bir mesleği oğlumla beraber yürütüyorum, bu işi yaptığım için çok mutluyum" diye konuştu.

KAZANCI ÇOK DÜŞÜK

Nostaljiyle kalkıp, nostaljiyle yattığını belirten Culhacı, "Mersin'de tarihi eserlere yeteri kadar ilgi gösterilmiyor. İnsanların alım gücü düşük olduğu için eskisine göre daha az rağbet görüyor. Kentin her yeri tarih kokmasına rağmen halkımız bu tür işlere çok duyarsız. Ve aynı zamanda antika eşyaları tamir ediyor olmama rağmen bu işin pek getirisi olmuyor" dedi.

SANILDIĞI GİBİ PAHALI DEĞİL
Antika eşyaları Mersin'de daha çok evinde şark köşesi yapmak isteyenlerin görüntü amacıyla aldığı belirten Culhacı, "Gramofon ve plaklar eskiden yoğun olarak kullanılırdı. Benim kendi evimde kullandığım iki tane vardı. Ancak teknolojik gelişmelerle, bunları sadece meraklıları alıyor" diye konuştu. Sattıkları antika eşyaların tamamen çalışır durumda olduğunu ve sanıldığı kadar pahalı olmadığını söyleyen Mehmet Nurettin Culhacı, müze şeklini almış olan antika dükkanını, meraklısı olanların dilediği zaman gelip görebileceğini dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antika benim hayat iksirim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN