Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Velilerin kabus ayı Eylül geldi

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Aileler ekstradan çıkacak masraflar için hazırlıklarını yapıyor.Keseyi en çok ilkokul birinci sınıfa başlayanlar zorlayacak

Giriş Tarihi: 1.9.2013
Tüm yurtta milyonlarca öğrenci ve yüzbinlerce öğretmenin heyecanla beklediği yeni eğitimöğretim yılı yaklaşırken, ailelerin okul alışverişi telaşı da artıyor. Gücü yettiğince çocuklarına en iyi imkanları sağlamak isteyen aileler, kıyafetinden kırtasiyesine, kitabından ders araç gerecine kadar bütün ihtiyaçlara avuç dolusu para harcamak zorunda kalıyor.

ALIŞVERİŞ LİSTELERİ UZUN

En büyük harcama ilkokula başlayacak çocuklar için yapılıyor. Okula yeni başlayan miniklerin alışveriş listesinde defter, boyama kitabı, abaküs, sayı boncuğu-fasulyesi, boyalar, oyun hamuru, cetvel, kalem, silgi, kalem kutusu, kalemtraş ve çanta bulunuyor. Kimi zaman bu listeye yardımcı kitaplar, hikaye kitapları, sözlük ve yazım kılavuzları da ekleniyor.

MARKADA FİYAT UÇUYOR

Ekonomik ürünlerin satıldığı bir kırtasiyede tüm bunlar için en az 100 lira harcamak gerekiyor. Yanına bir de çanta alındığında en az 20 lira da bunun için ödeniyor. Ünlü markaların ürünleri tercih edildiğinde çantayla birlikte yapılan harcama 400 liraya kadar çıkıyor. İlkokul 1'inci sınıf için yapılan kırtasiye harcaması, öğretmen ayrıca anaokulu malzemesini de isterse, yaklaşık 50 lira daha artıyor. Bu ihtiyaçlar da ünlü markalardan giderilmek istendiğinde ek masraf 200 liraya ulaşıyor.

800 LİRAYI BULUYOR
Miniklerin kıyafet harcamaları da özellikle dar gelirlilerin bütçesini sarsacak düzeyde. Sadece ayakkabı, önlük ve pantolon için, en az 80 lira harcamak gerekiyor. Buna kaban, eşofman, spor ayakkabısı ve bot gibi diğer giyim eşyaları da eklendiğinde giyim bütçesi 250 lirayı buluyor. Tüm bunlar için yine dünya markaları tercih edildiğinde giyim harcamaları 800 liraya kadar çıkabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Velilerin kabus ayı Eylül geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN