Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdamar Kilisesi'nde dördüncü ayin hazırlığı

Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan Akdamar Kilisesi'nde bu yıl dördüncü kez düzenlenecek olan ayinle ilgili hazırlıklara sürdürülüyor

Giriş Tarihi: 2.9.2013
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın özel izniyle Akdamar Adası'nda senede bir kez yapılan ayin, bu yıl 8 Eylül Pazar günü gerçekleşecek. Bu yıl dördüncüsü yapılacak ayin sırasında herhangi bir aksaklık yaşanmaması için kurumların görev ve sorumluluklarının belirlendiği toplantıların düzenlendiği kentte, yurt içi ve yurt dışından gelecek misafirlerin en iyi şekilde ağırlanması için de özellikle otel çalışanlarına ve esnafa yönelik seminerler veriliyor.

DUALAR BARIŞ İÇİN
Çözüm süreci kapsamında bölgede sağlanan huzur ortamıyla yöre halkı bu yılki ayine katılımın yüksek olmasını beklerken, dualar Ortadoğu'da yaşanan olaylar ekseninde Mısır ve Suriye ile dünya barışı için yapılacak. Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Patrikvekili Başpiskopos Aram Ateşyan, Akdamar Kilisesi'ndeki programlarının artık alışılagelmiş bir ayin olduğunu ve katılımın artması konusunda büyük bir beklenti içinde olmadıklarını söyledi. Ayinin düzenlendiği ilk yıl 7 bin kişinin katılımından söz edildiğini anımsatan Ateşyan, sonraki ayinlerde katılımın azaldığını belirtti. Bu yılki ayinin ardından kilisede ilk kez bir vaftiz töreni gerçekleştirileceğini anlatan Ateşyan, Ermenistan ve Türkiye'den ayine katılacak iki ailenin, Van suyuyla vaftiz edileceğini ifade etti. Başpiskopos Ateşyan, vaftiz töreninin ilk kez kendileri tarafından organize edildiğini ve daha önce yapılmadığını bildirerek, ayine cemaatlerinin ve vatandaşların yanı sıra konsolosların da katılabileceğini ifade etti. İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ da ayinle ilgili hazırlıkların devam ettiğini ve şu ana kadar bir sorun yaşanmadığını belirterek, patrikhane ile sürekli irtibat halinde olduklarını ve kendilerine iletilen talepleri karşıladıklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdamar Kilisesi'nde dördüncü ayin hazırlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN