Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İhracatın her an yanındayız"

Giriş Tarihi: 2.9.2013
AK Parti Mersin İl Başkanı Mekin Merter Salt, Türkiye'ye katma değer sağlayıp döviz getiren ihracatçı ve üreticiye hükümet olarak bugün olduğu gibi her zaman destek vereceklerini kaydetti. Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nevaf Kılıç, Genel Sekreter Aynur Olgaç, Genel Sayman Şeyhmus Kayar ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte AK Parti İl Başkanı Salt'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Salt'a dernek çalışmalarıyla ilgili bilgi veren TISİAD Başkanı Kılıç, bakir Irak pazarında Türkiye'nin daha fazla yer alması ve Irak sermayesinin özellikle Mersin'e yatırım yapması amacıyla çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

GÜVENLİK SORUNU YOK

Türkiye'nin Almanya'dan sonra en fazla ihracat yaptığı ülkenin Irak olduğunu dile getiren Kılıç, Türkiye'den Irak'a geçen yıl 12,7 milyar dolarlık ihracat yapıldığını anımsattı. İnşaat sektöründe de Türkmenistan'dan sonra en fazla proje aldıkları ikinci ülkenin yine Irak olduğuna dikkat çeken Kılıç, "Kuzey Irak'ta güvenlik sorunu yok fakat Irak'ın güneyinde münferit olaylar oluyor. Bir nebze de olsa güvenlik sağlanmasıyla beraber Türk müteahhitler Irak'ın güneyinde de projeler almaya başladı" dedi.

TÜRKLERE SEMPATİ VAR

Irak'ta Türk markalarına çok büyük bir sempati olduğunu aktaran Kılıç, "Özellikle Erbil'deki mağazalarda Türk markaları revaçta. Dernek olarak Irak'la olan ticari ilişkilerimizi daha da güçlendirip oranın sermayesini de buraya çekmek istiyoruz. Bunun için yeterli tecrübeye sahibiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"İhracatın her an yanındayız"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN